REGION

Bezrobocie w powiatach grodziskim, nowotomyskim i wolsztyńskim? Tragedii jeszcze nie ma2 min na czytanie

REGION - Bezrobocie w powiatach grodziskim, nowotomyskim i wolsztyńskim? Tragedii jeszcze nie ma - myregion

Od prognoz wzrostu czy raczej spadku PKB można dostać zawrotów głowy. Znajdziemy ekonomistów, którzy przekonują, że w 2020 roku nie doświadczymy recesji. Z drugiej strony mamy też prognozy apokaliptyczne, przedstawiające czekający nas kompletny krach.

– Porównując stan bezrobocia w powiecie grodziskim na koniec marca 2019 r. było zarejestrowanych 911 osób, na koniec marca 2020 r. było to 859 osób zarejestrowanych czyli w porównaniu kwartał do kwartału zanotowaliśmy spadek o 52 osoby. W miesiącu marcu 2019 r. zarejestrowało się 100 osób bezrobotnych , natomiast w miesiącu marcu 2020 r. już 123 osoby – tłumaczy Ilona Maciejewska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Grodzisku Wielkopolskim.

– W marcu zarejestrowało się 116 osób bezrobotnych, według danych na dzień 20 kwietnia br. , natomiast od 1 do 19 kwietnia w rejestracji było już 99 i liczba nie jest ostateczna – informuje Bogumiła Sprywa, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Tomyślu.

– Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec marca wynosiła 512 osób, a na koniec lutego 513. Od 1 do 21 kwietnia zarejestrowało się 79 osób, a w całym kwietniu 2019 było bezrobotnych 126 osób, więc nie jest to zatrważająca liczba, a nawet porównywalna do roku ubiegłego. Pamiętać należy jednak, że cześć osób, które dostały wypowiedzenia, dopiero przyjdzie się zarejestrować, w przypadku wypowiedzeń z miesięcznym okresem na początku maja, a z 3 miesięcznym dopiero na początku lipca – stwierdza Sylwia Tomiak-Rozynek, dyrektor PUP w Wolsztynie.

O skali bezrobocia wywołanej epidemią koronawirusa na naszym terenie mówić będziemy mogli najszybciej za dwa, trzy miesiące. W tej chwili pracodawcy korzystają z rozwiązań tarczy antykryzysowej dla utrzymania swoich pracowników. Najwięcej w naszym urzędzie rejestruje się osób, które wracają z pracy za granicą, osób którym skończyły się umowy na czas określony lub które do tej pory nigdzie nie pracowały, albo pracowały dawno temu – i rejestrują się wyłącznie w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego – analizuje sytuację dyrektor PUP Wolsztyn.

Czy w przypadku powiatów grodziskiego, nowotomyskiego i wolsztyńskiego jest to spokojna reakcja gospodarki na spowolnienie, czy może cisza przed burzą, pokaże czas. 
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w REGION