NewsWOLSZTYN

„Bez zadęcia” o losach Wolsztyna w okresie międzywojennym2 min na czytanie

News - „Bez zadęcia” o losach Wolsztyna w okresie międzywojennym - myregion

Marcin Adamczak napisał pracę magisterską o Wolsztynie w XIX wieku. Gdy postanowił kontynuować pracę naukową, naturalnym tematem doktoratu stała się historia Wolsztyna w okresie międzywojennym.

– Wiązało się to ze skrupulatnym poszukiwaniem źródeł w archiwach i bibliotekach. Wiele informacji znalazłem też w prasie lokalnej z tego okresu czyli Orędowniku na powiat wolsztyński – mówi autor. Doktorat obronił na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w 2017 roku. Praca nad książką trwała przez kolejne cztery lata.

Pozycja pod tytułem: „Wolsztyn w latach 1919-1939. Społeczeństwo-władza-gospodarka.” rozpoczyna się od okoliczności w jakich doszło do zmiany administracji pruskiej i kształtowania polskich władz Wolsztyna. Przez ukazanie ewolucji miasta w okresie II Rzeczpospolitej oraz przemiany gospodarcze, społeczne i polityczne. Warto zauważyć, że do tej pory był to okres w dziejach miasta, który nie ma kompleksowego opracowania. Jak komentują pracownicy Wydawnictwa Eternum, które przygotowało publikację, to „interesujący tekst, dobrze napisany, bez zadęcia, praca naukowa, a czyta się jak dobrą książkę”.

Na prawie 300 stronach można znaleźć ponad 100 ilustracji, map i rycin, o które została wzbogacona książka w porównaniu do doktoratu. Już na okładce zamieszczono zdjęcie ulicy Kościelnej z okresu międzywojennego. Kształt wielu budynków nie zmienił się do dziś, podobnie jak sam kościół farny. Wnikliwy obserwator szybko dostrzeże, że obecnie inaczej wygląda wieża świątyni. Większość zdjęć pochodzi z archiwum Muzeum Regionalnego w Wolsztynie, niektóre z prywatnych zbiorów mieszkańców. Można znaleźć kilka takich, które jeszcze nigdy nie były publikowane.

Książka jest do nabycia w Muzeum Marcina Rożka oraz w Muzeum Dr. Roberta Kocha, gdzie można spotkać autora i otrzymać autograf. Niestety z powodu epidemii spotkanie autorskie nie jest możliwe. Koszt jednego egzemplarza to 60 zł. Istnieje też możliwość otrzymania pozycji pocztą. Koszt wysyłki to 16 zł.

JP

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News