NewsWOLSZTYN

Betlejemskie Światełko Pokoju jest już w Ratuszu! Można je zabrać z kościołów do swojego domu2 min na czytanie

News - Betlejemskie Światełko Pokoju jest już w Ratuszu! Można je zabrać z kościołów do swojego domu - myregion

Harcerze z Hufca ZHP Wolsztyn odebrali światełko z komendy Hufca Leszno. Do Wolsztyna przywieźli je komendant Marcin Wilczyński oraz komendantka Szczepu 4 Słońca Mirosława Wilczyńska.

Skąd się wzięło Betlejemskie Światełko Pokoju? Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światełka Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze niego znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Światełko zorganizowano po raz pierwszy w Austrii w 1986 roku. W Polsce druhowie z ZHP po raz pierwszy wzięli udział w akcji w 1991 roku. Takim darem skauci pragną podzielić się ze wszystkimi, niosąc go do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów. Dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Do mapy światła trafiły już pierwsze parafie. Harcerze przekazali światełko do urzędu miejskiego i starostwa powiatowego w Wolsztynie. Można je też zabrać do domu z kościołów w naszym regionie. W sobotę (19.12.) o godz. 18 z parafii pw. Świętego Józefa Opiekuna Kościoła Świętego w Wolsztynie, parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie – msza św. w kościele WNP, z parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Mochach oraz parafii w Kębłowie; z parafii Świętej Trójcy w Tuchorzy. W parafii pw. św. Kazimierza w Zakrzewie światełko będzie można odebrać w sobotę o godz. 17, a w parafii pw. św. Michała Archanioła w Siedlcu w poniedziałek (21.12.) o godz. 17.

Harcerze zapowiadają, że na mapie światła pojawią się jeszcze kolejne miejsca z naszego regionu.

JP

Podziel się informacją ...
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News