NewsNOWY TOMYŚL

Będzie remont zbąszyńskiego muzeum. Gmina zdobyła milionowe dofinansowanie2 min na czytanie

News - Będzie remont zbąszyńskiego muzeum. Gmina zdobyła milionowe dofinansowanie - myregion

Budynek dawnej szkoły, a ostatnio siedziba Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła w Zbąszyniu, od trzech lat z powodu złego stanu technicznego stał pusty. Teraz ma się to zmienić, bo gmina zdobyła 3 mln 300 tys. złdofinansowania na utworzenie regionalnego ośrodka edukacji kulturalnej i animacji kultury. Koszt całej inwestycji to ok. 3 mln 900 tys. zł. Po remoncie budynek ma pełnić funkcje wystawiennicze i dydaktyczne. Zaplanowano teżzakup m.in. projektora multimedialnego, a także sprzęt u doświetlającego eksponaty. W piątek (20.11.) marszałek województwa Marek Woźniak podpisał umowę na dofinansowanie tej inwestycji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Starania o dodatkowe pieniądze i remont trwały od dawna. W 2018 roku gmina Zbąszyń dostała na ten cel półmiliona złotych, ale postanowiła z tego nie skorzystać. Koszty remontu szacowano na dużo więcej i trudno było znaleźć taką kwotę w budżecie gminy. Dach od dawna był w katastrofalnym stanie. Przez lata łatano tylko dziury. Co jakiś czas psuły się też kolejne grzejniki. Trzeba je było odłączać.

Do 2004 roku była tutaj szkoła. Już wtedy budynek był w złym stanie technicznym. Burmistrz Rafał Suchorski zdecydował o zamknięciu szkoły i stworzeniu muzeum. To było mniejsze obciążenie dla konstrukcji i przez kilka lat funkcjonowało. W 2017 roku burmistrz Tomasz Kurasiński, z powodu pogarszającego się stanu technicznego budynku, był zmuszony podjąć decyzję o zamknięciu muzeum. Eksponaty, których jest bardzo dużo, przeniesiono do magazynów. Są związane z etnografią, historią Zbąszynia i archeologią. Teraz budynek, znajdujący się w centralnym punkcie miasta, zyska nowy blask.

JP

Foto: Poseł Jakub Rutnicki

Podziel się informacją ...
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News