GRODZISKNews

Bądź najlepszy w pokonywaniu swoich słabości. Jerzy Górski o tym, jak zwyciężać i zdobywać szczyty3 min na czytanie

GRODZISK - Bądź najlepszy w pokonywaniu swoich słabości. Jerzy Górski o tym, jak zwyciężać i zdobywać szczyty - myregion

Takim przesłaniem dzielił się w piątek z mieszkańcami Rakoniewic gość zaproszony przez Rakoniewicki Ośrodek Kultury. Jerzy Górski, którego historia życia posłużyła do stworzenia filmu „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego pojawił się w Szkole Podstawowej i Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach, by opowiedzieć o swoich codziennych zmaganiach ze słabościami.

Jerzy Górski, były narkoman i monarowiec, a także legenda polskiego triathlonu, mistrz świata w podwójnym Ironmanie dzielił się opowieściami ze swojego życia.

Spotkanie z uczniami 8 klasy odbyło się w serdecznej atmosferze, pełnej żywiołowych reakcji młodzieży. Jerzy Górski nawiązał z uczniami wspaniały kontakt, były interakcje, rapowanie i dużo radości. Jak sam mówi nie spotyka się z ludźmi, by moralizować, by mówić młodzieży jak należy żyć, co robić, a czego nie. Młodym ludziom uświadamia jedynie, że narkotyki zabijają wolność. Na własnym przykładzie wie, że sztucznie uzyskane dzięki narkotykom uczucie szczęścia jest złudne i chwilowe, a konsekwencją brania jest po jakimś czasie totalny brak szczęścia, zniewolenie, ból i strach. – Każdy jest odpowiedzialny za siebie, nie zrzucajmy winy na rodziców, na okoliczności, wyznaczmy sobie w życiu cel, który będzie naszą pasją, naszym światłem, do którego będziemy dążyć całe życie – mówił do zebranych. Według sportowca jeżeli mamy coś własnego -pasję, hobby, sport – wtedy nie ulegniemy nałogom.

Bohater piątkowych spotkań przezwyciężył nałogi, a dzięki dyscyplinie i niezwykłemu samozaparciu doszedł w sporcie na szczyty. Opowiadał o wytyczaniu celów i szukaniu siły do ich zdobycia. Jednak najwięcej mówił o codziennym pokonywaniu słabości, które według niego jest najważniejsze i godne medali. To każdy dzień zwykłego życia przeżyty jak najlepiej się da, powoduje, że człowiek może być z siebie dumny. – Ja dzisiaj chcę być lepszy niż wczoraj, a jutro chcę zrobić więcej dobrego dla siebie niż dzisiaj – i tego się trzymam- mówił z uśmiechem Jerzy Górski.

Sportowiec pojawi się w Rakoniewicach ponownie w niedzielę (19.09), by wspierać innych gigantów, czyli uczestników „Sztafety Trzech Serc”. Zaprzyjaźniony z Romanem Błażejczakiem, mieszkańcem Rakoniewic i osobą po dwóch przeszczepach serca, przyjedzie by kibicować sympatykom transplantologii w sztafecie nordic walking. Roman Błażejczak jest organizatorem tego spotkania, które odbędzie się w niedzielę przy okazji Crossu Drzymały jako impreza towarzysząca.

Historia życia Jerzego Górskiego została zekranizowana w filmie „Najlepszy” oraz opisana w książce Łukasza Grassa – „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą.” To historia o niezwykłej, ponad czternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). 

AS

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK