NewsNOWY TOMYŚL

ASF w powiecie nowotomyskim potwierdzony. Wybito wszystkie świnie, a weterynaria ustala źródło choroby1 min na czytanie

News - ASF w powiecie nowotomyskim potwierdzony. Wybito wszystkie świnie, a weterynaria ustala źródło choroby - myregion

Instytut w Puławach potwierdził ASF w próbkach pobranych od świń z gospodarstwa w Perzynach. – Niezwłocznie wdrożyliśmy procedury zwalczania choroby – mówi nam Joanna Kokot – Ciszewska, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii. Wyjaśnia, że 39 świń z gospodarstwa zostało wybitych, a tusze przekazano do utylizacji. 

– Prowadzimy intensywne działania w celu ustalenia źródeł choroby – mówi Kokot – Cieszewska. Tłumaczy też, że powiatowy lekarz weterynarii w ramach zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby może podejmować decyzje o likwidacji stad świń w gospodarstwach kontaktowych, czyli tych, które mogą być powiązane z ogniskiem choroby. 

Za zlikwidowane zwierzęta przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa. Nie przysługuje jednak wtedy, kiedy rolnik wyprowadził z gospodarstwa zwierzęta chore bądź nie dopełnił obowiązku ich rejestracji lub też nie zgłosił podejrzenia choroby u lekarza weterynarii. 

Obszar zagrożenia (tzw. niebieska strefa) jest ustalany przez Komisję Europejską. Obecnie nie wiadomo, jak będzie ona przebiegać. Wojewódzki lekarz weterynarii informuje jednak, że wojewoda wyda rozporządzenie określające obszar zapowietrzony i zagrożony, który obejmie miejscowości w promieniu 10 km od ogniska choroby. 

Do tej pory Perzyny znajdowały się w strefie żółtej, czyli w obszarze ochronnym. Za miedzą, czyli w gminie Siedlec jest strefa czerwona, czyli obszar objęty ograniczeniami. Po wprowadzeniu stref obrót trzodą chlewną może się odbywać wyłącznie przy spełnieniu wymagań weterynaryjnych określonych dla poszczególnych obszarów. 

JP

Podziel się informacją ...
 • 13
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
  13
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News