NewsREGION

ARIMR wznawia wypłaty pomocy suszowej dla rolników. Ma na nie 676 mln zł czyli o 416 mln za mało2 min na czytanie

News - ARIMR wznawia wypłaty pomocy suszowej dla rolników. Ma na nie 676 mln zł czyli o 416 mln za mało - myregion

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że w poniedziałek (16.06.) sejmowa komisja finansów publicznych przesunęła w budżecie środki z rezerwy budżetowej na wypłaty pomocy suszowej za 2019 rok. Uchwałę rady ministrów podpisał już także premier, a we wtorek minister Ardanowski podpisał umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na obsługę płatności. Oficjalnie ARiMR wypłaca już zaległe pieniądze i jak podkreślił Ardanowski, najpóźniej w ciągu kilkunastu dni powinny się one znaleźć na kontach rolników.

Łączna kwota środków przeznaczonych na wypłaty z tytułu pomocy de minimis i pomocy publicznej to 2 mld 332 mln zł, z czego do tej pory rolnicy otrzymali 1 mld 240 mln. W powiecie wolsztyńskim wnioski złożyło 1 tys. 509 rolników. W ramach pomocy de minimis wsparcie otrzymało dotąd 329 z nich czyli mniej niż połowa ubiegających się. Z 764 rolników, którzy wnioskowali o pomoc publiczną, wypłaty w kwocie 5 tys. zł otrzymało 633, a 128 ARIMR przelała zaliczki. Na pomoc czeka więc nadal ponad 400 rolników, a wśród nich wszyscy najwięksi producenci rolni, w przypadku których pomoc sięga nawet kilkuset tysięcy złotych na gospodarstwo. W całym województwie wielkopolskim straty rolników zostały oszacowane na ponad 630 mln zł, a wypłacona dotychczas pomoc to 278 mln.

Jak twierdzi Ardanowski, środki przekazane na wypłaty pomocy suszowej wystarczą na wypłaty dla wszystkich, którzy do tej pory nie otrzymali pieniędzy. Wynika z tego, że rząd musiałby przeznaczyć na ten cel 1 mld 92 mln zł. Tymczasem z wystąpień wiceministra finansów – Sebastiana Skuzy wynika, że na wypłaty dla rolników z rezerw celowych przesunięto 676 mln zł, z czego 600 mln to środki unijne, a 76 pochodzi ze środków na zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa. A gdzie jeszcze 416 mln?

EI

Podziel się informacją ...
 • 17
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  17
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News