NewsWOLSZTYN

Arcybiskup Gądecki w Wieleniu: Aborcja jest groźniejsza niż koronawirus2 min na czytanie

News - Arcybiskup Gądecki w Wieleniu: Aborcja jest groźniejsza niż koronawirus - myregion

Dziś oficjalnie zakończy się Wielki Odpust Matki Bożej w Wieleniu Zaobrzańskim. Przez tydzień wierni modlili się w wielu intencjach, m.in. rolników i rzemieślników, rodziców i dzieci, kierowców i podróżujących, kapłanów i sióstr zakonnych, chorych i cierpiących czy małżonków i ich rodzin. Eucharystiom przewodniczyło wielu kapłanów, w tym m.in. ks. biskup Łukasz Buzun, ks. biskup Grzegorz Balcerek, ks. biskup Szymon Stułkowski, ks. biskup Antoni Długosz czy ks. Jan Glapiak, ks. Krystian Sammler, ks. Marek Krysmann oraz ks. Marian Szymański – kustosz wieleńskiego sanktuarium. Sumie odpustowej w niedzielę (27.06.) przewodniczył ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, pełniący również funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Większość jego homilii była poświęcona aborcji. 

W homilii apb Gądecki podjął się rozważań trzech spraw: Boga miłującego życie, Jezusa miłującego życie oraz szatana nienawidzącego życia, gdzie przywołał tzw. Raport Chorwata Matića – dokument dotyczący zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet. – To rezolucja, która przekroczyła wszelkie dotychczasowe granice etyczne, po raz pierwszym bowiem w tym dokumencie aborcję nazwano prawem człowieka – mówił metropolita poznański. Wskazywał, że przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja jest pozbawiona mocy prawnej, a autorzy dokumentu nie wspominają, że żaden z międzynarodowych dokumentów nie mówi o istnieniu prawa do aborcji. – Te istniejące gwarantują prawo do życia, nie do zabijania – podkreślał arcybiskup, krytykując przy tym działanie Unii Europejskiej, która w jego ocenie wkroczyła w kompetencje państw członkowskich. – Również unijne prawo traktatowe potwierdza nienaruszalną godność każdego człowieka, jego prawo do życia oraz zakaz praktyk eugenicznych. UE jest też zobowiązana do ochrony praw dziecka – zaznaczał Stanisław Gądecki.

Arcybiskup zwracał uwagę, że dochodzi do politycznej manipulacji, przez co nawet ludzie wierzący mówią nieświadomie o aborcji zamiast o zabiciu nienarodzonego dziecka. – Często używa się też określenia „płód” w sensu pozbawiającym go cech człowieczeństwa – zaznaczał Gądecki podnosząc, że tego rodzaju manipulacje są nieetyczne. Przywoływał także słowa papieża św. Jana Pawła II, który podczas wizyty w Kaliszu mówił, że uniwersalną, ponadczasową miarą cywilizacji, obejmującą wszystkie kultury, jest jej stosunek do życia. – Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne, naukowe – cytował słowa papieża Polaka metropolita poznański. Podkreślał ponadto, że to nie pandemia koronawirusa, lecz aborcja stanowi dziś największe zagrożenia dla ludzkiego życia na świecie. I przywoływał dane, z których wynika, że w ubiegłym roku przeprowadzono na świecie 42 mln aborcji, kiedy liczbę ofiar koronawirusa szacuje się na 1,8 mln. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News