NewsWOLSZTYN

Archeolodzy znaleźli kolejne szczątki poległych żołnierzy w naszym regionie3 min na czytanie

News - Archeolodzy znaleźli kolejne szczątki poległych żołnierzy w naszym regionie - myregion

Pracownicy Pracowni Badań Archeologicznych i Archeologicznych POMOST prowadzili dzisiaj (31.08.) kolejne pracę ekshumacyjne w Wojciechowie (gm. Siedlec).

W narożniku pola odnaleźli grób masowy 11 żołnierzy niemieckich poległych w styczniu 1945 r. Po zakończeniu działań wojennych ich zwłoki zalegały w różnych miejscach na terenie miejscowości. Przy szczątkach nie odnaleziono znaków tożsamości. Według relacji świadków zostały one zebrane przez jednego z mieszkańców i zdeponowane w jego stodole.

W połowie sierpnia archeolodzy pracowali w Perzynach (gm. Zbąszyń), gdzie znaleziono szczątki 20 żołnierzy niemieckich. Tutaj również mieszkańcy pamiętali, że ciała obywateli niemieckich znajdowały się w kilku miejscach. W miejsce pochówku zostały przywiezione na taczce. Przy jednym z żołnierzy znaleziono nieśmiertelnik, który może pomóc odnaleźć jego krewnych.

Archeolodzy z POMOST prowadzą pracę wykopaliskowe od wiosny do jesieni, rocznie w około stu miejscach. – Nie wszystkie poszukiwania kończą się powodzeniem. Mimo że, przed przystąpieniem do prac sprawdzamy miejsce potencjalnego pochówku ofiar wojny w różnych źródłach – mówi Maksymilian Frąckowiak, archeolog POMOST.

Odnajdywane przez nich szczątki należą do obywateli różnych narodowości. – Jednak najczęściej są to Niemcy. O grobach Polaków, czy żołnierzy radzieckich najczęściej pamiętano. Miejsca pochówku Niemców pozostawały bez opieki, a pamięć o nich szybko gasła – mówi Frąckowiak. Podkreśla, że odkrywanie tożsamości poległych jest niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci czekają na informację o losach swoich krewnych.

JP

Foto: POMOST

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News