NewsREGION

Apele o oddawanie osocza nie ustają. Jakim pacjentom ono pomaga i czy zawsze jest skuteczne?1 min na czytanie

News - Apele o oddawanie osocza nie ustają. Jakim pacjentom ono pomaga i czy zawsze jest skuteczne? - myregion

Apele o oddawanie osocza nie ustają, a liczba osób, które decydują się w ten sposób pomóc rośnie. Samo pobieranie osocza jest całkowicie bezpieczne i trwa około 40 minut. Osoby chętne mogą zgłaszać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Warunkiem jest to, by od ustąpienia objawów Covid-19 minęło 28 dni, a przypadku osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo 18 dni od zakończenia izolacji. Osocze mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat.

Jak mówi nam Krzysztof Winkler z grodziskiego szpitala, osocze od ozdrowieńców dedykowane jest pacjentom, u których wystąpiły pierwsze objawy i podaje się je do siódmej bądź ósmej doby trwania choroby. – Podanie osocza w tym okresie znacząco przyspiesza powrót do zdrowia – wyjaśnia Krzysztof Winkler. Tłumaczy również, że osocze pomaga, bo znajdują się w nim przeciwciała zwalczające koronawirusa i zaznacza, że ważne jest dla osób, u których organizm nie wytworzył ich odpowiedniej ilości bądź jest ich za mało.

Lekarz podkreśla jednak, odnosząc się do ostatnich doniesień, że skuteczność leczenia w praktyce zależy od kilku czynników: immunologii pacjenta, ciężkości zakażenia, mechanizmów dodatkowych wykorzystanych w leczeniu w szpitalu czy chorób towarzyszących – szczególnie cukrzycy, nowotworów czy przewlekłej choroby płuc. 

W ocenie lekarza najważniejsze jest jednak zapobieganie zakażeniu. Krzysztof Winkler przypomina, by nosić maseczki i dezynfekować ręce. I apeluje to tzw. antycovidowców, by mieli świadomość, że mogą zarażać inne osoby, które w następstwie choroby mogą stracić życie. – Niech dla nich noszą maseczki – zaznacza lekarz z grodziskiego szpitala. 

MWL

Podziel się informacją ...
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w News