NOWY TOMYŚL

Apel nowotomyskiej policji: Seniorze, nie daj się oszukać2 min na czytanie

NOWY TOMYŚL - Apel nowotomyskiej policji: Seniorze, nie daj się oszukać - myregion

Choć akcji i apeli policji było już bardzo dużo to ciągle dochodzi do oszustw i wyłudzeń starszych osób. Oszuści działają różnymi metodami: na wnuczka, policjanta, pracownika wodociągów, a także medyka. Bardzo często po takiej wizycie seniorzy tracą całe oszczędności życia. 

Media wraz z wieloma instytucjami prowadzą wiele kampanii oraz spotkań aby uświadamiać starsze osoby o istniejącym problemie. Pamiętajmy jednak, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. 

– W marcu br. na terenie Nowego Tomyśla dwóch mężczyzn, pod pretekstem awarii sieci wodociągowych, weszło do mieszkania starszej, samotnie mieszkującej kobiety. Jeden z mężczyzn poprosił panią o puszczenie wody w łazience, gdzie w tym samym czasie drugi przeszukiwał mieszkanie. W tym przypadku nie znaleźli pieniędzy a biżuterię, którą skradli – informuje mł. Asp. Joanna Jerzewska, oficer prasowy KPP w Nowym Tomyślu.

Dodaje, że warto zwrócić uwagę również na pewien szczegół. Po wejściu do mieszkania jeden z mężczyzn zapytał kobietę, czy ma rozmienić banknot 200 zł. Jest to jeden ze sposobów, aby szybko zdobyć informację, gdzie osoba trzyma pieniądze.

– Identyczne sytuacje bazujące na tym samych schemacie postępowania odnotowano na terenie naszego powiatu również w ubiegłym roku. Osoby takie przeważnie działają na “chybił-trafił”. Oznacza to, że pukają do przypadkowych mieszkań, gdy otwiera osoba młodsza oferują sprzedaż różnych przedmiotów np. dywanów, gdy natomiast trafią na osobę straszą, podają się za pracowników różnych firm, aby wejść do mieszkania – tłumaczy mł. asp. Joanna Jerzewska. 

Nowotomyska policja więc apeluje: Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych! Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności! Nie ufaj nieznanym rozmówcom! Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom! Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy! 

Pamiętajmy, że policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon! Policja nigdy nie wymaga poświęcenia twoich oszczędności do jakichkolwiek celów! Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział! 
RED

Podziel się informacją ...
 • 12
 •  
 •  
 •  
 • 0
 •  
 •  
  12
  Udostępnienia

Zobacz inne

Więcej w NOWY TOMYŚL