NewsNOWY TOMYŚL

Alkohol powodem dramatu. Radny w ostrych słowach o pożarze kamienicy w centrum miasta4 min na czytanie

News - Alkohol powodem dramatu. Radny w ostrych słowach o pożarze kamienicy w centrum miasta - myregion

Nowy radny Tomasz Tomaszewicz w ostrych słowach odniósł się do pożaru kamienicy w centrum Nowego Tomyśla, w wyniku którego 14 osób zostało bez dachu nad głową, a jedna straciła życie.

Tomaszewicz podniósł, że jedną z poszkodowanych osób została lokatorka, która bezpośrednio przyczyniła się do wybuchu ognia, a teraz ma otrzymać lokal od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, znajdujący się w jednej z kamienic przy Placu Niepodległości. Jak zaznaczył radny, wspólnota tej kamienicy nie zgadza się na to i obawia o swoje bezpieczeństwo. – Ze względu na to, że lokatorka, która ma tam zamieszkać, jest konfliktowa i nie przestrzega regulaminu porządku domowego – podkreślił Tomaszewicz wyjaśniając, że tak wynika z zebranych informacji. 

Radny złożył w tej sprawie interpelację, w której czytamy, że sprzeciw mieszkańców kamienicy przy Placu Niepodległości jest spowodowany również tym, że inna rodzina zamieszkująca w tym budynku od wielu lat łamie zasady współżycia społecznego. – Warto dodać, że pustostan, w którym ma zamieszkać poszkodowana w wyniku pożaru na Mickiewicza kobieta, kilka lat temu był już przydzielany osobom z problemem alkoholowym. Osoby te nie dostosowywały się do panujących norm społecznych, a co najgorsze stwarzały zagrożenie dla innych osób zamieszkujących budynek – napisał radny dodając, że puste obecnie mieszkanie nie jest przystosowane do zamieszkania, bo nie ma w nim toalety ani ciepłej wody. 

W ocenie Tomasza Tomaszewicza gmina przez lata nie uregulowała kwestii związanych z osobami, które zajmują mieszkania będące w zasobach samorządu. – Mój nieżyjący już ojciec osiem lat temu występował na sesji z taką samą interpelacją. I dziś mamy identyczną sytuację. To efekt stagnacji i niemocy samorządu. Mieszkańcy wysyłają wiele pism, a ja przez lata pisałem do ZGM-u i chodziłem do prezesów. Słyszałem tylko, że mają związane ręce, że nic nie mogą zrobić – mówił na sesji radny. Podkreślał, że obecnie ZGM ma dwa miliony złotych długu z tytułu nieopłaconych czynszów i wskazywał na przykład kamienicy, w której mieszka, gdzie także jedna rodzina nie płaci. – I nie płaciła również lokatorka, która przyczyniła się do pożaru przy ul. Mickiewicza – zaznaczał Tomaszewicz dodając, że w efekcie gmina płaci pół miliona złotych rocznie za wywóz śmieci osób, które nie płacą. – Niezrozumiałe jest dla mnie to, że takie osoby, niepłacące czynszu i wszczynające burdy, a także sprowadzające niebezpieczeństwo, umieszcza się w lokalach wśród innych lokatorów, którzy chcą normalnie żyć. Należałoby je kierować do kontenerów – podkreślał Tomasz Tomaszewicz. 

Do wystąpienia radnego odniósł się m.in. Piotr Szymkowiak. W jego ocenie Tomaszewicz zbyt emocjonalnie podszedł do tematu, bo nikogo do terapii nie można zmusić, a wysyłanie ludzi do kontenerów nie jest rozwiązaniem. – Są inne sposoby. Zlikwidujmy chociażby połowę sklepów alkoholowych, ograniczmy godziny sprzedaży. Ja rozumiem rozgoryczenie, ale panie Tomku… trochę miłosierdzia – apelował Piotr Szymkowiak. 

W ocenie burmistrza Włodzimierza Hibnera, problem gospodarki mieszkaniowej jest problemem ogólnopolskim, a gmina jest „ostatnim ogniwem łańcucha pokarmowego”. – Możemy występować o eksmisję, ale wówczas te kontenery się pojawią. Może faktycznie mamy za dużo punktów sprzedaży alkoholu i może trzeba iść w kierunku kumulacji osób, które nie płacą w jednych budynkach, poza centrum miasta – mówił burmistrz Hibner. Wskazywał także, że część lokatorów nie chce się wyprowadzać i wskazał na przykład z ostatnich tygodni, kiedy nadzór budowlany wydał nakaz rozbiórki dwóch budynków, a część osób nie chce ich opuścić. 

Dyskusję podsumował radny Wojciech Andryszczyk, który stwierdził, że nie dziwi się emocjom Tomasza Tomaszewicza. I współczuje ludziom, którzy stracili dach nad głową. 

ŁR

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News