Kilkanaście dni temu, 8 września br., minęło równo ćwierć wieku od chwili, gdy w Dąbrówce Wlkp. podpisano Porozumienie Międzygminne rozpoczynające życie i działalność Regionu Kozła. Teraz wydano album „ Wielka Xięga Regionu Kozła”. Autorem dzieła jest Wojciech Olejniczak, poznański artysta plastyk wywodzący się ze Zbąszynia. – Książka jest efektem trzech lat pracy, zbierania starych dokumentów i fotografii, jak też robienia nowych zdjęć we wszystkich gminach – mówi Olejniczak. Podkreśla, że celem było pokazanie przede wszystkich tego, co łączy małe społeczności Regionu Kozła, znalezienie wspólnego mianownika dla ludzi żyjących w dolinie Obry.
Liczące ponad 270 stron dzieło (dużego formatu – A4) zawiera aż 1242 fotografie, w tym dziesiątki, a może i setki unikatowych, pierwszy raz wydobytych na światło dzienne. Są to np. reprodukcje starych legitymacji, dokumentów podróżnych, fotki pieczęci lakowych, herbów miejskich itp. Wśród nich 104 zdjęcia pochodzą z kolekcji znanej jako „szklane negatywy” Fundacji Tres (założonej przez Olejniczaka). Wykonał je niemiecki fotograf ze Zbąszynia, Constanty Sikorski, który m.in. w czasie powstania wielkopolskiego mógł poruszać się między liniami frontu zachodniego i fotografować. 277 zdjęć współczesnych zrobił sam autor.
Wojciech Olejniczak, który szperając po całym Regionie dotarł do wielu ważnych i interesujących odkryć, „wydłubał” ciekawostki dziejowe i pokazał je jako pierwszy. Wszedł do domów, rozmawiał z interesującymi ludźmi zbierając przy okazji cenne informacje, które są odnotowane „między fotkami”. Słowem artysta zgromadził niepowtarzalny materiał dokumentacyjny mówiący o całym Regionie Kozła, jego głównych miastach i dziesiątkach wsi. Oglądanie albumu w sekwencjach zaproponowanych przez autora pozwala zauważać podobieństwo życia różnych części Regionu, odkrywać wspólnotowość społeczności zamieszkującej dolinę Obry. Mamy np. część o życiu muzycznym, mowa o wodach, lasach, zabytkowych kościołach (w tym „drewnianych perłach”), autor pokazuje co dała przodkom praca rąk, jak i czym podróżowali, jak się bawili, również smucili. Mówi o tym co utraciliśmy (np. wielokulturowość). Publikacja stanowi rodzaj podręcznika historii RK, który warto otworzyć i przeczytać.
Album można kupić TUTAJ.
HG
