GRODZISKNews

Akcja zakończona sukcesem. W Grodzisku nie zabrakło chętnych, by oddać krew2 min na czytanie

GRODZISK - Akcja zakończona sukcesem. W Grodzisku nie zabrakło chętnych, by oddać krew - myregion

W Grodzisku Wlkp. nie zabrakło chętnych osób, by oddać krew podczas akcji, która odbyła się wczoraj (5.12.).

Autokar stał przy kościele św. Faustyny w godzinach 9-15, a chętni by oddać krew czekali na swoją kolej w specjalnie ogrzewanym namiocie. O takie warunki zadbał Michał Michalski, który zorganizował już wiele takich zbiórek. 

Jak wyjaśnia obecna na zbiórce doktor Katarzyna Pluta-Hadas takie akcje są organizowane przez Wojewódzką Stację Krwiodawstwa w Poznaniu bardzo często. Codziennie kilka autokarów wyjeżdża na teren Wielkopolski by według wcześniej ustalonego harmonogramu pobierać od chętnych krwiodawców ten cenny dar. Za każdym razem kilkadziesiąt osób oddaje krew dla innych ludzi. W Poznaniu stałymi punktami, gdzie można to zrobić są miejsca na placu Mickiewicza i na rondzie Rataje. W Grodzisku ambulans do pobierania krwi staje najczęściej przy kościele św. Faustyny i na rynku. Jak poinformował nas organizator Michał Michalski w niedzielę w Grodzisku zebrano 10,35 litrów krwi, było 35 osób zarejestrowanych, a krew mogły oddać 23 osoby. Każdy bowiem jest wcześniej badany, czy kwalifikuje się do bycia dawcą.

Krew może oddać każdy pełnoletni człowiek, który waży co najmniej 50 kg i jest osobą zdrową. Musi mieć przy sobie dowód osobisty. Dawca otrzymuje czekoladę, soki, słodycze i różne gadżety, a po drugim oddaniu krwi może się ubiegać o kartę honorowego krwiodawcy. Również nagrodą za ten czyn jest świadomość, że nasza krew może uratować komuś życie. Bo do tej pory nie wynaleziono jej syntetycznego odpowiednika i tylko krew od człowieka może pomóc nam w sytuacjach zagrożenia życia.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK