NewsREGION

Agencja wypłaci rolnikom po 150 tys. zł premii, ale trzeba spełnić kilka warunków. Jakich?2 min na czytanie

News - Agencja wypłaci rolnikom po 150 tys. zł premii, ale trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? - myregion

Od 3 czerwca do 1 sierpnia młodzi rolnicy będą mogli składać wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pieniądze ma wypłacać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

– O premie mogą ubiegać się osoby, które w dniu złożenia wniosku nie przekroczyły 40 lat i posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie posiadają, powinny uzupełnić je w ciągu 36 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy – informuje Magdalena Bilińska z wielkopolskiego oddziału ARiMR. Wyjaśnia, że osoby składające wnioski powinny również posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 hektara i rozpocząć prowadzenie na nim działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia dokumentów. Kolejnym warunkiem przyznania środków w wysokości 150 tys. zł jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro. Pozostałe wymogi to te dotyczące powierzchni gospodarstwa (nie może być większa niż 300 ha) oraz przeznaczenie premii na inwestycje związane z działalnością rolniczą bądź przygotowaniem do sprzedaży produktów wytwarzanych w gospodarstwie. Z tym, że 70 proc. przyznanej kwoty musi być wydane na inwestycje w środki trwałe. Jak informuje Magdalena Bilińska, dotacji nie można przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich, na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej. 

– Złożone przez młodych rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy. Premia w wysokości 150 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach – podkreśla Bilińska. Informuje ponadto, że wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. – W czasie trwania na terenie kraju stanu epidemii zachęcamy, by przekazywać je w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Pocztą Polskiej. Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji lub osobiście – podsumowuje Magdalena Bilińska. 

RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w News