WOLSZTYN

Afrykański pomór świń niedaleko Wolsztyna. Lekarz weterynarii uspokaja, ale apeluje o ostrożność1 min na czytanie

WOLSZTYN - Afrykański pomór świń niedaleko Wolsztyna. Lekarz weterynarii uspokaja, ale apeluje o ostrożność - myregion

Niecałe 30 km od granicy województwa wielkopolskiego z lubuskim zlikwidowano w ostatnich dniach ognisko Afrykańskiego pomoru świń. Weterynaria potwierdziła występowanie ogniska 20 marca. Pięć dni później rozpoczęto utylizację. Wiadomo, że w gospodarstwie znajdowało się blisko 27 tys. zwierząt – 8 tys. loch, 19 tys. prosiąt i 25 knurów. Czy stosunkowo niewielka odległość wystąpienia ogniska od powiatu wolsztyńskiego powoduje, że powinniśmy się bać?

– Nie ma powodu do większych obaw, ale szczególne zasady zachowania bezpieczeństwa obowiązują – mówi Dominika Kmet, powiatowa lekarz weterynarii. Wyjaśnia, że aktualnie nie są prowadzone kontrole w gospodarstwach dotyczące przestrzegania zasad bioasekuracji. Powodem są obostrzenia związane z koronawirusem. Dodaje jednak, że kontrole konieczne są przeprowadzane i apeluje, by rolnicy przestrzegali bioasekuracji.

Tylko do końca lutego w powiecie wolsztyńskim odnotowano ponad 200 przypadków Afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Niedawno wojewoda wielkopolski podpisał rozporządzenie nakazujące odstrzał ponad 4 tys. dzików w całym województwie. Z tego 180 tych zwierząt zostało przeznaczonych do odstrzału sanitarnego w powiecie wolsztyńskim. Ma to nastąpić do końca kwietnia. Po tej dacie będzie kolejna ilość nałożona na poszczególnych dzierżawców kół łowieckich. W ciągu całego roku w Wielkopolsce odstrzał sanitarny ma objąć ponad 13 tys. dzików. 

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w WOLSZTYN