NewsNOWY TOMYŚL

Elewacja już gotowa, wcześniej odnowiono kopułę wieży. Proboszcz mówi, że konieczne są dalsze remonty1 min na czytanie

0

– Remont musieliśmy konsultować z konserwatorem zabytków, bo kościół jest zabytkowy. Musieliśmy zadbać o zachowanie wszystkich detali. Konserwator zasugerował też jasnoszary kolor elewacji. Nie dyskutowaliśmy – mówi ks. Tadeusz Murawski, proboszcz parafii w Borui Kościelnej. 

Według kosztorysu inwestycja ma kosztować ponad 300 tys. zł. Dotację na ten cel ma przekazać powiat nowotomyski, po zakończeniu inwestycji. – Jesteśmy umówieni, że jeśli spełnimy wszystkie warunki formalno – prawne, otrzymamy wsparcie w wysokości około 50 tys. zł – mówi proboszcz i dodaje, że pozostała kwota ma pochodzić z datków wiernych. 

Również w tym roku, z pomocą gminy Nowy Tomyśl, udało się odnowić kopułę wieży kościoła. Gmina przekazała na ten cel ponad 50 tys. zł. – Potrzeb jest jeszcze dużo. Trzeba wymienić wszystkie instalacje elektryczne, odświeżyć prezbiterium i odmalować ściany wewnątrz kościoła. Najcenniejszym zabytkiem są organy, które również wymagają remontu. Wszystko to jednak wiąże się z ogromnymi kosztami – przyznaje ks. Murawski.

Warto przypomnieć, że pierwszy kościół w tym miejscu powstał w XVIII wieku, ale parafię pw. św. Wojciecha utworzono po wojnie, w 1948 roku. W latach 60. przebudowano świątynię – dobudowano dwa ołtarze boczne oraz prezbiterium. Po zakończonych pracach, zewnętrzny mur pruski został rozebrany. Ze starej świątyni pozostała jedynie wieża oraz dach. 

Parafia obejmuje nie tylko mieszkańców Borui Kościelnej, ale i takich miejscowości jak Szarki, Cicha Góra, Boruja Nowa, Chojniki, Kuźnica Zbąska, Wola Jabłońska, Aleksandrowo i Grubsko. Łącznie parafia liczy blisko 2 tys. wiernych. 

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News