NewsREGION

Centrum zdrowia psychicznego w szpitalu? “To może być bardzo trudne zadanie”2 min na czytanie

0

Według Raportu Rzecznika Praw Obywatelskich „Ochrona zdrowia psychicznego w Polsce” u 23 proc. Polaków można rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne. Badania wykazały, że u około 20–30 proc. osób w wieku 18–64 lat odnotowuje się obniżenia nastroju i spadek aktywności życiowej, drażliwość i przewlekły lęk, który jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym – dotyka on co szóstą osobę w Polsce. Jedna osoba na dziesięć ma depresję, 7 proc. cierpi na bezsenność, natomiast uzależnienia dotykają 4 proc. populacji. Rośnie też liczba prób samobójczych, co widać w każdym zakątku kraju, także w powiecie wolsztyńskim, grodziskim czy nowotomyskim. 

Jak wynika ze statystyk Instytutu Psychiatrii i Neurologii, rocznie około 1,5 miliona obywateli naszego kraju trafia do zatłoczonych szpitali psychiatrycznych – pod tym względem jesteśmy w mało chwalebnej czołówce europejskiej. Centra mają przenieść ciężar opieki psychiatrycznej z zamkniętego szpitala do środowiska lokalnego. Pomoc ma być dostępna bliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy pracy. Tworzenie CZP zostało zrzucone na powiaty. – Widzimy, że takie miejsce jest bardzo potrzebne, dlatego rozpoczęliśmy rozmowy w tej sprawie – mówi wolsztyński starosta Jacek Skrobisz, który w poniedziałek (7.09.) był gospodarzem spotkania ze starostą grodziskim Mariuszem Zgaińskim oraz starostą nowotomyskim Andrzejem Wilkońskim. Centrum miałoby się mieścić w szpitalu w Wolsztynie, ale zasięgiem obejmować trzy powiaty. Zdaniem Mariusza Zgaińskiego, to rozsądne rozwiązanie. Obecnie trwa poszukiwanie źródeł finansowania stworzenia takiego miejsca. 

– Zdecydowanie takie wsparcie jest potrzebne. Gmina Wolsztyn i tak nie jest w najgorszym położeniu. Na wniosek pracowników socjalnych i pedagogów z pieniędzy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych gmina finansuje psychiatrę dla dorosłych i dla dzieci – mówi Sylwia Kusior, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie. W przypadku dzieci, do tej pory trzeba było jechać do Poznania, Zielonej Góry lub Leszna i czekać niekiedy tygodniami. Wizyta u specjalisty w Wolsztynie możliwa jest w ciągu około tygodnia. – Pacjentami są w pierwszej kolejności nasi podopieczni – mówi Kusior. Podkreśla, że problemem podczas tworzenia takiego centrum może być brak specjalistycznej kadry. – Komisja długo szukała psychiatry dziecięcego – mówi Kusior. Wyjaśnia, że co raz częściej mają do czynienia z chorobami psychicznymi u dzieci i młodzieży. Mowa nie o zaburzeniach, ale tak poważnych chorobach jak np. schizofrenia, która może być dziedziczona. Niestety wspomniane Centra są obecnie przewidziane dla osób w wieku od 18 lat, czyli dorosłych.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News