GRODZISKNews

Mieszkańcy oburzeni budową kolejnej chlewni: Burmistrz miał bronić naszej “tarnowskiej rospudy”!4 min na czytanie

0

Mieszkańcy Tarnowy nie odpuszczają w walce o zablokowanie budowy chlewni, w której ma się znaleźć 2 tys. świń. W tej sprawie zorganizowali wczoraj kolejne spotkanie, na które przyjechał m.in. burmistrz Rakoniewic, Gerard Tomiak i starosta Mariusz Zgaiński. Atmosfera chwilami była gorąca, ale można mówić o przełomie w sprawie. 

Spotkanie rozpoczął Gerard Tomiak, który tłumaczył, że nie może on bez podstawy prawnej odmówić inwestorowi budowy. Wyjaśniał, na jakim etapie są procedury i mówił, że trwają formalności związane z wydaniem tzw. decyzji środowiskowej. Do wniosku o jej wydanie inwestor musi dołączyć raport, który przesłał także do sanepidu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu i Wód Polskich. Wszystkie te instytucje zaopiniowały raport pozytywnie, ale mieszkańcy zgłosili uwagi i autora raportu poproszono o dodatkowe wyjaśnienia. 

Do tego, że wszystkie instytucje zaopiniowały raport pozytywnie, odniósł się Gerard Tomiak. – Ktoś zza biurka w Poznaniu czy Warszawie wydaje decyzje w naszych sprawach, a nie przypominam sobie, by ktoś przyjechał i sprawdził na miejscu, jak sytuacja wygląda – mówił burmistrz. 

Mieszkańcy wypomnieli jednak włodarzowi, że lata temu obiecał, iż będzie bronił „tarnowskiej rospudy”. Jedna z mieszkanek, której dom stoi tuż obok indyczarni, przyniosła nawet gałązkę z drzewa, na której widać porosty. Jak wyjaśniła, pojawiły się one, bo w powietrzu przekroczone są normy azotu. – Drzewo umiera – podkreślała wręczając burmistrzowi, jak i staroście Mariuszowi Zgaińskiemu gałązki. 

Inni mieszkańcy dopytywali z kolei, dlaczego Tarnowa nie ma planu zagospodarowania terenu, a Stodolsko, gdzie mieszka burmistrz, a w pobliżu jego zastępca Arkadiusz Pawłowski, taki plan ma. – To nie jest tak, że plan powstaje, bo burmistrz wskaże palcem: tutaj ma być! Analizuje to urbanista, który sprawdza, jak rozwijają się miejscowości. W Stodolsku od dawna obserwujemy rozwój budownictwa mieszkaniowego – tłumaczył wywołany do tablicy Arkadiusz Pawłowski. 

Chcąc uspokoić atmosferę burmistrz Tomiak poinformował, że gmina zleci i zapłaci za raport, który będzie podobnym opracowaniem, jakie wykonał inwestor. Poprosił też, żeby mieszkańcy wskazali, kto dokument ma wykonać. Z sali padło konkretne nazwisko. Jedna z mieszkanek poinformowała też, że trwa rejestracja stowarzyszenia, które będzie działało na rzecz powstrzymania budowy chlewni w okolicy. Te będzie mogło być stroną w sprawie i na ma nosić nazwę „Tarnowska Rozpuda”.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK