NewsWOLSZTYN

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem lekturą była powieść „Współczesna rodzina”1 min na czytanie

0

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą miesiąca była książka Helgi Flatland “Współczesna rodzina”. Jest to powieść norweskiej pisarki, głos „młodego pokolenia”. Chociaż wielu klubowiczów zwróciło uwagę, że nie jest to typowo skandynawska literatura, a akcja mogłaby się dziać równie dobrze w innym europejskim kraju.

Bohaterami książki jest rodzeństwo Liv, Ellen i Håkon, którzy podczas podróży do Włoch z okazji 70-tej rocznicy urodzin ojca, dowiadują się o rozwodzie rodziców. Ta wiadomość zbija ich z tropu i ujawnia ich schematy myślenia. Pisarka wykreowała dobre portrety psychologiczne swoich postaci. Każdy z jej bohaterów to inna osobowość, pełna wewnętrznych konfliktów i inne doznawanie świata. Autorka zadaje wiele niewygodnych pytań, na ile nasze obecne życie jest grą pozorów, ponieważ nie wiemy dlaczego rodzina się rozpada i na ile dotychczasowe życie było kłamstwem. „Współczesna rodzina” to przesycona emocjami opowieść o relacjach oraz o wzlotach i upadkach obecnego życia.

– Czytelnicy klubu byli podzieleni w opiniach na temat tej powieści. Wielu odnalazło odniesienia do swojego życia, a dla innych temat nie był odkrywczy. Tym niemniej podobał się język literacki książki oraz ukazanie relacji pomiędzy rodzeństwem, wagi rodziny w naszym życiu oraz nieumiejętność godzenia się dorosłych dzieci na wybory swoich rodziców – mówi nam bibliotekarka, Maria Malewicz. 

opr. ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News