REGION

Małe, ale śmiertelnie niebezpieczne. Można je spotkać niemal wszędzie, zwłaszcza latem. Jak się przed nimi chronić?1 min na czytanie

0

Występują w trzech groźnych postaciach, coraz częściej można je spotkać w miastach, na skwerach, w parkach czy przydomowych ogródkach. Kleszcze. Są małe, ale bardzo niebezpieczne i ostrzega przed nimi Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu. 

Kleszcze występują w trzech postaciach: larw niewidocznych dla oka, nimf wielkości główki od szpilki i imago osiągających nawet 5 mm długości. Są niebezpieczne. Żywią się krwią zwierząt i ludzi, przenoszą choroby zakaźne i pasożytnicze. Jak informuje sanepid, występują w miejscach o dużej wilgotności, porośniętych krzewami, niskim zaroślami i trawami, na łąkach, nad stawami i jeziorami, w zagajnikach, wzdłuż ścieżek rowerowych i ścieżek leśnych. Coraz częściej można je spotkać w miastach, na skwerach, w parkach, przydomowych ogródkach, a nawet w piwnicach. Zaczynają żerować, kiedy temperatura gleby osiąga 5 – 7 stopni Celsjusza. Najaktywniejsze są wiosną i jesienią, w porze przedpołudniowej i przedwieczornej. 

Jak się przed nimi chronić? Sanepid wyjaśnia, że należy używać preparatów odstraszających kleszcze, tzw. repelentów, wybierać ubrania zakrywające całe ciało, najlepiej w jasnych kolorach, bo wówczas łatwiej jest dostrzec kleszcza. Po powrocie do domu trzeba też sprawdzić ubranie, wytrzepać na dworze lub użyć rolki do ubrań. Należy też koniecznie obejrzeć swoje ciało, a jeżeli towarzyszył nam pies, również i jego. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w REGION