NewsREGION

Prezydent podpisał ustawę o bonie turystycznym. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z pomocy i jak się o nią ubiegać1 min na czytanie

0

Bon turystyczny do forma wsparcia dla rodzin, która ma związek z pandemią koronowirusa. Jak wyjaśnia resort rozwoju, wsparcie będzie jednorazowe i wyniesie 500 zł dla każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia, a także 1 tys. zł dla dziecka niepełnosprawnego. Bez względu na wysokość dochodów osiąganych przez rodziców czy opiekunów. 

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in. pobytu w pensjonacie lub hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, na koloni lub obozie harcerskim, sportowym lub rekreacyjnym. Lista miejsc, które będą honorować tego rodzaju płatności, zostanie niebawem opublikowana na stronie bonturystyczny.gov.pl. Za pomocą bonu będzie można płacić kilkukrotnie, aż do wyczerpania znajdującej się na nim sumy lub do marca 2022 roku, bo wtedy bon straci ważność. 

Bon turystyczny będzie mieć postać dokumentu elektronicznego. Po jego aktywacji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, zostanie przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Do wspomnianej platformy można się zalogować m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. 

Od kiedy będzie można korzystać z bonu? Najpierw w systemie informatycznym ministerstwa rozwoju muszą zarejestrować się podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego, a to obecnie jest niemożliwe, bo system nie jest jeszcze gotowy. Kiedy zostanie uruchomiony, a podmioty się w nim zarejestrują, ministerstwo ogłosi, od kiedy można korzystać z bonów. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News