GRODZISKNews

Szpital bez dyrektora, a straty rosną. Czy nowy szef temu zapobiegnie?2 min na czytanie

0

Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński wyjaśnia, że rozwiązano umowę z dyrektorem Jackiem Profaską za porozumieniem stron, z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Byłego szefa placówki nie ma już w pracy. Obecnie wykorzystuje zaległy urlop, a na pozostałe dni lipca został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. W okresie wypowiedzenia, grodziskim szpitalem zarządza zastępca dyrektora do spraw ekonomicznych Mirosław Drzewiecki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, konkurs na nowego dyrektora będzie można rozpisać dopiero wtedy, gdy stanowisko dyrektora faktycznie się zwolni, czyli w sierpniu. – Mieliśmy różne zdania na temat przyszłości szpitala. Nie ma jednej przyczyny zakończenia naszej współpracy. To raczej skutek kilku lub nawet kilkunastu rozmów oraz kilku wątpliwych decyzji dyrektora – mówi o powodach odejścia dyrektora Jacka Profaski starosta Zgaiński.

Podkreśla, że szpital, jak dziewięćdziesiąt procent lecznic powiatowych w Polsce, jest na minusie, czyli generuję stratę. – Dzięki wsparciu samorządu powiatowego, nie zagraża to jego funkcjonowaniu. Jest to jednak spore obciążenie dla powiatu – mówi starosta Grodziski. Za styczeń tego roku szpital osiągnął wynik minus ok. 473 tys. zł, za luty minus ok. 435 tys. zł, za marzec minus ok. 258 tys. zł, za kwiecień minus ok. 442 tys. zł, a za maj minus ok. 23 tys. zł. W sumie za pierwsze pięć miesięcy tego roku szpital osiągnął już stratę około 1 mln 634 tys. zł. – Ta niestabilna sytuacja finansowa wynika między innymi z sytuacji na rynku pracy w zawodach medycznych, czyli braku dostatecznej ilości lekarzy i pielęgniarek– mówi Zgaiński.

Jednym z zadań dla nowego dyrektora będzie uruchomienie oddziału opiekuńczo – leczniczego. Ma się znaleźć w niewykorzystanych do tej pory pomieszczeniach, gdzie dawniej mieścił się oddział ginekologiczno – położniczy. Chodzi o uzupełnienie oferty naszego szpitala dla chorych, których pobyt w szpitalu musi być nieco dłuższy, z powodu braku możliwości uzyskania odpowiedniej opieki w warunkach domowych. Powiat ma już projekt budowlany i pozwolenie na budowę takiego 35-łóżkowego oddziału. Oddział ma ruszyć w przyszłym roku. Koszty remontu, podobnie jak rozbudowa i modernizacji grodziskiego szpitala sprzed pięciu lat, zostaną pokryte z budżetu powiatu grodziskiego.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK