NewsREGION

Dobre wieści dla kobiet z rocznika 1953. Prezydent podpisał nowelizację ustawy w sprawie ich emerytur2 min na czytanie

0

Zmiana przepisów ma pozwolić na ponowne przeliczenie emerytur na korzystniejszych zasadach. W większości przypadków średnia podwyżka ma wynieść pond 200 zł, a wyrównanie zaniżonych świadczeń ponad 12 tys. zł.

Problem powstał 1 stycznia 2013 r., gdy osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, które po osiągnięciu 60 roku życia przechodziły na właściwie świadczenie emerytalne niekorzystnie zmieniono zasady jego obliczania i od podstawy wymiaru emerytury powszechnej miały im zostać odliczone wypłacone już kwoty emerytur wcześniejszych.

Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły wiek emerytalny, skorzystały z możliwości obliczenia wysokości świadczeń według dotychczasowych – korzystniejszych dla nich – zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953, który stracił na zmianie finansowo.

Kontrowersyjna regulacja trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z ubiegłego roku uznał ją za niekonstytucyjną. Podkreślił, że w momencie, w którym kobiety urodzone w 1953 roku zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę, nie wiedziały, że może to wpłynąć na wysokość ich świadczenia.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje zwrócenie ubezpieczonym różnicy pomiędzy pobieraną dotychczas emeryturą a emeryturą, która powinna być wypłacana, ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Przeliczenie emerytur nastąpi z urzędu, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na to pół roku od dnia wejścia w życie ustawy. To oznacza, że będzie konieczności składania wniosków. Wyjątkiem są przypadki, gdy zainteresowane kobiety wystąpiły wcześniej na drogę sądową.

– Cieszę się, że sprawa została wreszcie rozwiązana – mówi pani Maria (67 l.), która złożyła do ZUS – u wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku TK. ZUS odrzucił wniosek, a sprawa trafiła do sądu, który również nie uznał argumentów pani Marii. – Mój prawnik zapoznał się z nowymi przepisami i poinformował mnie, że w moim przypadku, gdy sprawą zajmował się już sąd, ZUS nie przeliczy emerytury z urzędu i będę musiała złożyć w ZUS-ie nowy wniosek – dodaje.

Według rządowych wyliczeń na zmianie przepisów skorzysta około 76 tys. kobiet.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News