NewsWOLSZTYN

W czerwcu przybyło pięcioro bezrobotnych, a stopa bezrobocia w powiecie wynosi 2,2 procent1 min na czytanie

0

Na koniec czerwca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wolsztynie zarejestrowanych było 639 osób, w tym 119 z terenu gminy Siedlec, 114 z terenu gminy Przemęt i 376 z terenu gminy Wolsztyn. W stosunku do maja 2020 to wzrost o 5 osób czyli 0,78 procent. W porównaniu z czerwcem 2019 r, gdy zarejestrowanych było 420 osób, jest to jednak wzrost liczby zarejestrowanych aż o 52 procent, a stopy bezrobocia o 0,8 procent.

Jak podkreśla dyrektor wolsztyńskiego urzędy pracy – Sylwia Tomiak – Rozynek, co miesiąc rejestruje się ok. 100 nowych osób, ale co trzeci zarejestrowany znajduje nowe zatrudnienie. Niewielka grupa decyduje się na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. W maju były to dwie osoby. Część bezrobotnych nabywa też prawa emerytalne i rentowe lub korzysta z prawa do świadczeń przedemerytalnych. Z rejestrów znikają także osoby, które wyrejestrowują się bez podania przyczyny.

Według ostatnich danych dotyczących stopy bezrobocia, powiat wolsztyński wciąż utrzymuje się w czołówce powiatów o najniższym bezrobociu w regionie i kraju. Podczas gdy bezrobocie w kraju wynosi 6 procent, a w Wielkopolsce 3,6 procent, w powiecie wolsztyńskim jest to obecnie 2,2 procent.

Zdaniem dyrektor Tomiak – Rozynek, szczytowym miesiącem może się okazać lipiec, bo do urzędów pracy właśnie teraz zgłaszać się będą zwolnieni pracownicy z trzymiesięcznym okresem wypowiedzeń. – W ubiegłym tygodniu ruch rejestrujących się był umiarkowany, a coraz więcej osób bezrobotnych podejmuje pracę – podkreśla Sylwia Tomiak – Rozynek. Na ten moment, nic nie wróży katastrofy.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News