Wakacje nad wodą

Na wodzie patent jest jak prawo jazdy. Za jego brak można zapłacić spory mandat2 min na czytanie

0

Wraz z początkiem lata w Wolsztynie ruszyły już szkolenia na ratowników wodnych, instruktorów pływania, sterników motorowodnych, a także kursy pierwszej pomocy prowadzone między innymi przez Stowarzyszenie Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej.

Jednostka RWR każdego roku szkoli nowych ratowników wodnych. W tym roku ze względu na epidemię egzaminy odbędą się prawdopodobnie pod koniec roku, a nowo wyszkoleni ratownicy ruszą do pracy wraz z nowym rokiem i swoimi umiejętnościami – zarówno na basenach krytych, jak i otwartych kąpieliskach sezonowych służyć będą nie tylko lokalnie, ale i w różnych częściach Polski. Rocznie wolsztyński oddział RWR szkoli ok. 10 – 12 nowych ratowników.

– Ratownicy z RWR patrolują imprezy masowe, prowadzą wspólne patrole z policjantami z wolsztyńskiej komendy, uczestniczą w komisjach bezpieczeństwa prowadzonych w starostwach i komendach policji oraz sporządzają analizy zagrożeń dotyczące Jeziora Wolsztyńskiego i Jeziora Kuźnickiego, gdzie niestety nie ma kąpieliska – mówi Dawid Kmiecik ze Stowarzyszenia Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej.

– Rozpoczęliśmy już także sezon szkoleniowy na patent sternika motorowodnego. Jednodniowe kursy zakończone egzaminem prowadzimy cyklicznie co dwa, trzy tygodnie. Najbliższy jest zaplanowany już w sobotę, 11 lipca, a potem 26 lipca oraz 2 sierpnia, kiedy będzie też można zrobić licencję narciarza wodnego – wylicza Dawid Kmiecik.

Motorowodniactwo to obecnie bardzo popularne hobby, ale nie wszyscy pamiętają, że wymaga ono posiadania konkretnych uprawnień. Kurs z egzaminem jest dość kosztowny, bo trzeba wyłożyć ok. 700 zł, ale patent ważny jest bezterminowo. Może go zrobić już 14-latek, a zdobycie patentu pozwala na prowadzenie łodzi motorowej o kadłubie do 12 m długości.

Patent daje uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych i po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do dwóch mil morskich od od brzegu, w porze dziennej. – Patent sternika motorowodnego jest też niezbędny, żeby pływać skuterem wodnym. Posiadanie go jest ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale też przypominam, że policja na bieżąco kontroluje jednostki pływające po naszych jeziorach – dodaje ratownik.

Policjanci na wodzie zwracają uwagę przede wszystkim na dwie kwestie – uprawnienia i trzeźwość, a to dlatego, że jednostki pływające w przepisach traktowane są na równi z pojazdami i jeżeli osoba prowadząca skuter wodny lub motorówkę, a nie posiadająca uprawnień, spowoduje kolizję lub wypadek, jest traktowana jak kierowca bez prawa jazdy i grozi jej mandat w wysokości do 500 zł, a jeśli skutki są poważne – także odpowiedzialność karna za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne