NewsWOLSZTYN

Starosta Jacek Skrobisz zapowiada kontrolę w domu dziecka. To efekt sprawy o molestowanie wychowanek1 min na czytanie

0

Po roku od wszczęcia dochodzenia w sprawie wykorzystywania seksualnego wychowanek domu dziecka w Wolsztynie przez mieszkającego w sąsiedztwie 19-latka sprawa trafiła do sądu i ruszył proces.

O molestowaniu podopiecznych prokuraturę zawiadomiła dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Anna Białek, jednak jak wynika z dotychczasowych ustaleń, zrobiła to dopiero po roku od pierwszych sygnałów ze strony dzieci, które miał wykorzystywać oskarżony.

Nastolatek miał częstować wychowanki placówki papierosami i molestować. Dyrekcja i wychowawcy placówki zakazali mu stępu na jej teren, ale nieskutecznie, bo ten wciąż odwiedzał małoletnie dziewczynki.

Jak mówi prokurator rejonowa Urszula Świąder, zawiadomienie dotyczyło jednej dziewczynki, a w toku postępowania zgłosiły się jeszcze dwie kolejne poszkodowane. Ostatecznie 19-latek usłyszał zarzuty z art. 200 Kodeksu karnego, który mówi, że kto obcuje z małoletnim poniżej 15 roku życia lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12.

Jacek Skrobisz wyjaśnia on, że kontrola jest niezbędna, aby szczegółowo wyjaśnić okoliczności tego, co się stało i zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości. Wyjaśnianie okoliczności przestępstwa to jednak nie jest zadanie dla kontroli wewnętrznej z urzędu, a dla wymiaru sprawiedliwości.

Warto jednak, by organ prowadzący dokładnie przyjrzał się funkcjonowaniu placówki, zwłaszcza, że na przestrzeni ostatniego roku z pracy w niej zrezygnowała liczna grupa personelu, w tym wychowawcy, a to nie najlepiej świadczy o sytuacji nie tylko wychowanków domu dziecka.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News