Wakacje nad wodą

Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią albo kalectwem. Wyjaśniamy, jak się chronić przed nawałnicami2 min na czytanie

0

Burze, intensywne opady deszczu oraz silny wiatr występują z różną siłą i często szybko się przemieszczają. Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem, a wyładowania atmosferyczne mogą spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń, np. telewizora czy komputera.

Gdy pojawiają się ostrzeżenia przed nawałnicami, warto pomyśleć o usunięciu z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Trzeba zamknąć drzwi i okna, a w miarę możliwości urządzenia elektryczne i gazowe. Najlepiej zostać w domu, a wcześniej przygotować minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw. Trzeba też sprawdzić, czy ma się pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy. W czasie nawałnicy nie należy podchodzić do okien i drzwi. 

Jeżeli już znajdziemy się w budynku w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, najlepiej usiąść pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą nas podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuować jazdy. Lepszym rozwiązaniem będzie zatrzymać auto i poszukać bezpiecznego schronienia. Nie należy parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. Warto przypomnieć, że wysokie elementy doskonale przyciągają wyładowania atmosferyczne i najlepiej, aby nie przebywać podczas burzy w ich pobliżu. Nie należy szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku. Trzeba unikać otwartej przestrzeni. Jeżeli nie ma możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystać zagłębienia terenu np. rów, głęboki dół. Podczas huraganu można się w nim schronić, ale nie należy siadać lub kłaść się na ziemi. Najlepiej po prostu przykucnąć. Trzeba też odsunąć się od metalowych przedmiotów i nie dotykać ich. 

A co, jeżeli jesteśmy nad wodą? Trzeba z niej koniecznie wyjść. Podobnie jeśli pływamy żaglówką, łodzią, pontonem, rowerem wodnym czy kajakiem. Opuszczając sprzęt wodny trzeba pamiętać o przycumowaniu go do brzegu. Podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne