Wakacje nad wodą

Omdlenia, a nawet zatrzymanie akcji serca. Ratownik przypomina, że na plaży może zdarzyć się wszystko2 min na czytanie

0

Na plaży, jak w życiu! Wszystko może się zdarzyć. Od skaleczeń po zawały serca. Dawid Kmiecik z Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej opowiada jakich zasad należy przestrzegać, by korzystać z uroków lata nad jeziorem bez uszczerbku dla zdrowia.

– Każde kąpielisko posiada regulamin, w którym zawarte są zasady korzystania z plaży i kąpieliska, ale najważniejsza z nich to ta która mówi, by pływać tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych – podkreśla ratownik. – Nie mniej ważne jest, by pamiętać, że w razie złego samopoczucia czy odczucia zimna należy natychmiast wyjść z wody, nie wchodzić do wody w pojedynkę, bezpośrednio po spożyciu posiłku czy nie wskakiwać do niej, gdy ciało jest rozgrzane dłuższym opalaniem – dodaje.

Na łódce, kajaku czy motorówce zawsze należy używać kamizelki ratunkowej. – Nie wolno skakać, zwłaszcza na główkę, z żadnej łodzi, skarpy czy pomostu do nieznanej wody czyli nie wiedząc jaka jest głęboka i co znajduje się pod jej powierzchnią i na dnie zbiornika – ostrzega Dawid Kmiecik. Takie zabawy mogą się skończyć skręceniem karku albo trwałym kalectwem. – Przy wchodzeniu do wszelkich naturalnych akwenów zawsze należy zbadać dno i głębokość, a pływając nie oddalamy się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku – wylicza, ale są też tak oczywiste zasady, jak ta, by nie wrzucać do wody śmieci i szkła, a w trakcie kąpieli nie robić sobie głupich żartów i nie krzyczeć, i nie wzywać pomocy, jeśli faktycznie nie jest ona potrzebna.

Dlaczego należy wybierać kąpieliska strzeżone? – Bo na takim kąpielisku czuwają ratownicy, którzy posiadają wiedzę, umiejętności i sprzęt ratowniczy, który ratuje zdrowie i życie osób przebywających nad wodą – wyjaśnia ratownik. Oczywiście w wyznaczonych godzinach, ratownicy pełnią tam stały nadzór i w razie jakiegokolwiek zagrożenia podejmują akcję ratowniczą.

– Sytuacje są przeróżne, od zwykłych skaleczeń, to tak a propos śmiecenia i szkieł, po wyciąganie osób tonących czy udzielanie pierwszej pomocy osobom przebywającym nie tylko w wodzie, ale i na plaży, którym zdarzają się m. in utraty przytomności, omdlenia, zwichnięcia, oparzenia, złamania czy nawet zatrzymanie akcji serca – mówi.

Dzieci nad wodą bezwzględnie muszą być pod opieką dorosłych. – Rodzic ma obowiązek pilnowania swoich pociech i to, że na kąpielisku są ratownicy wcale nie oznacza, że dzieci same mogą się beztrosko bawić i kąpać. Na wszystkich kąpieliskach są specjalnie przystosowane brodziki czyli strefy dla dzieci, które mogą przebywać w wodzie, ale zawsze wyłącznie pod opieką dorosłych! – przypomina Dawid Kmiecik.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne