FOTONewsNOWY TOMYŚL

Podpisano list intencyjny w sprawie odbudowy jazu w Perzynach na rzece Obrze3 min na czytanie

0

Umowa określa zasady współpracy przy realizacji zadania. Koszt całej inwestycji to 6 mln 500 tys. zł. Większość, bo aż 5 mln 300 tys. zł wyłożą Wody Polskie, a na resztę, czyli 1 mln 120 tys. zł złożą się gmina Zbąszyń i Siedlec oraz Nadleśnictwo Wolsztyn i Babimost.

– Podpisany list intencyjny to dowód współpracy rządu i samorządu – powiedziała wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa. Dokument podpisał zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą Krzysztof Woś, starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, burmistrz gminy Zbąszyń Tomasz Kurasiński, wójt gminy Siedlec Jacek Kolesiński oraz przedstawiciele Lasów Państwowych: zastępca Nadleśniczego w Wolsztynie Andrzej Pulikowski i zastępca Nadleśniczego w Babimoście Paweł Nowak. W spotkaniu udział wziął wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz posłowie Marta Kubiak i Jacek Kurzępa.

Jaz zostanie odbudowany do 2022 roku. Wiceprezes Woś podkreślił, że jaz Perzyny jest jednym z 70 urządzeń wodnych, które będą remontowane w ramach programu retencji korytowej w województwie wielkopolskim. Jego odbudowa ma poprawić bilans wodny, co będzie przeciwdziałać skutkom suszy. – Nie będę przesadzał, jeżeli powiemy, że uratowaliśmy Zbąszyń. To jest kluczowa inwestycja dla funkcjonowania i rozwoju miasta, które żyje z turystyki, a nasz region z rolnictwa – oznajmił burmistrz Kurasiński. Z inwestycji cieszy się też wójt Jacek Kolesiński, bo wpłynie to na poprawę sytuacji rolników w gminie Siedlec, którzy coraz częściej walczą z suszą. – Jeziora to system naczyń połączonych. Jezioro Zbąszyńskie łączy się z Nowowiejskim i Grójeckim już w naszej gminie. Jaz w Perzynach pozwoli też zatrzymać tutaj wodę – mówi Kolesiński.

Odbudowa jazu wpłynie też na tereny gminy Trzciel i Miedzichowo. Nowy jaz pozwoli zgromadzić nawet siedem mln metrów sześciennych wody i skutecznie walczyć ze skutkami suszy i ubytkiem wody w jeziorach położonych w zlewni rzeki Obry.

Niestety na razie nie udało się domknąć sprawy jazu na rzecze Obrze w Rybojadach w gminie Międzyrzecz. Trwają rozmowy Wód Polskich z samorządem w sprawie podziału kosztów tej inwestycji.

JP

foto: Wody Polskie

Na zdjęciu dyrektor RZGW Poznań Bogumił Nowak, burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński i wiceminister MGMiŻŚ Anna Moskwa podczas wizyty studyjnej przy starym jazie w Perzynach.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO