GRODZISKNews

Starosta wziął udział w manifestacji i stanął w obronie osób LGBT. „Nie wolno odbierać ludziom godności”2 min na czytanie

0

Około dwudziestu osób spotkało się dziś na grodziskim deptaku, a towarzyszyło im hasło „Powiedz Dudzie: LGBT to też ludzie”. Na przeciw im wyszło czterech zwolenników Krzysztofa Bosaka. Mimo tego, manifestacja przebiegła spokojnie, co potwierdza kom. Kamil Sikorski, rzecznik grodziskiej policji, która była na miejscu.

W wydarzeniu wzięli również udział Mariusz Zgaiński, starosta grodziski; Jarosław Czetowicz, członek partii Razem i jej przedstawiciel w Grodzisku oraz Anna Małecka, emerytowana nauczycielka. Manifestację zorganizował Adam Boch z Przedwiośnia. Jak podkreśla, zgłosił zgromadzenie w urzędzie wojewódzkim, poinformował też policję. – Chcieliśmy pokazać, że nie będziemy stać z boku, kiedy dzieje się niesprawiedliwość – mówi nam Adam Boch. 

Manifestację komentuje także starosta Mariusz Zgaiński. – Poniżanie, dyskryminacja, a czasami wręcz wyrażanie nienawiści pod adresem różnych mniejszościowych grup społecznych, są nie do przyjęcia. Z kolei wolność, równość, braterstwo, tolerancja, solidarność, wrażliwość społeczna, wzajemny szacunek – to życiowe drogowskazy, które powinniśmy przekazywać młodzieży – podkreśla Mariusz Zgaiński. Tłumaczy, że to dlatego wziął udział w dzisiejszym wydarzeniu, podczas którego młodzież upomniała się o godność i szacunek dla osób LGBT. – Cieszę się, że zostało ono przez młodych ludzi zorganizowane – mówi starosta i zaznacza, że coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się hasła ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie. 

– To nawoływania odbierające ludziom godność i poczucie bezpieczeństwa ze względu na głoszone poglądy polityczne, wyznanie religijne, przynależność do określonych kręgów kulturowych lub narodowościowych. Powinniśmy na nie reagować z całą stanowczością. Nie możemy być obojętni, żeby znowu jakieś Auschwitz nagle nie spadło na nas z nieba, jak mówił Marian Turski w czasie uroczystości z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz – podkreśla grodziski starosta. 

Na manifestacji pojawili się również zwolennicy Krzysztofa Bosaka, kandydata na prezydenta RP. Jak mówi organizator wydarzenia, Adam Boch, nastąpiła wymiana poglądów i ulotek, doszło również do krótkiej rozmowy. – Rozstaliśmy się w zgodzie – podkreśla.

Przypomnijmy, że Boch jest przedstawicielem Przedwiośnia w regionie. To stowarzyszenie młodzieży działające przy partii Wiosna, której założycielem jest Robert Biedroń. Adam Boch odpowiada za okręg 38, czyli część zachodniej i północnej Wielkopolski. – Mieszkam w Grodzisku, dlatego spotkanie zorganizowałem tutaj – tłumaczy i dodaje, że obecnie organizacja ma około 700 członków w całym kraju, a 10 z nich to mieszkańcy Grodziska i sąsiedniej Opalenicy.

JP

FOTO: Adam Boch

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK