NewsREGION

Dziś 30 rocznica utworzenia samorządu terytorialnego. „Partie nie są dla nas, naszą partią jest nasza gmina”1 min na czytanie

0

Mija 30 lat od momentu, kiedy utworzono samorządy terytorialne. Jak podkreśla starosta wolsztyński Jacek Skrobisz, to ta chwila dała mieszkańcom realny wpływ na życie publiczne. Zaznacza również, że kluczem do sukcesu jest współpraca i wskazuje, że ogromne znaczenie mieli i mają ludzie, którzy samorządy tworzą i tworzyli. W podobnym tonie wypowiada się burmistrz Rakoniewic Gerard Tomiak. Zauważa on, że wydarzenia przed 30-laty nie były podmuchem demokratycznej wolności. – To było tsunami, na które złożyła się siła pojedynczych głosów lądujących w wyborczych urnach – podkreśla Tomiak. Zaznacza, że lokalność jest istotna, bo to „na dole” widać to, czego nie można dostrzec z Warszawy: lokalne problemy, potrzeby i sprawy, które trzeba rozwiązać. – Partie nie są dla nas. Naszą partią jest nasza gmina. Pracujemy dla siebie i na siebie, dla i na rzecz „małej ojczyzny”, by budować siłę tej dużej Ojczyzny… – mówi burmistrz Rakoniewic. Również w Buku podkreślają, że dzisiejszy dzień to rocznica jednej z najbardziej udanych reform po 1989 roku. – To 30 lat poczucia wspólnoty, powierzania odpowiedzialności i decyzyjności jednostkom będącym najbliżej obywateli. To także 30 lat od decentralizacji władzy publicznej – piszą pracownicy bukowskiego ratusza. Przypomnijmy, że Dzień Samorządu Terytorialnego to polskie święto, obchodzone corocznie 27 maja, a uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe, które odbyły się 27 maja 1990 roku, kiedy szefem rządu był Tadeusz Mazowiecki. 

RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News