Artykuł informacyjny

Jak być bezpiecznym w sieci w 2022 roku?5 min na czytanie

0

Niebezpieczeństwo zetknięcia się z groźnym przestępcą czyha na Ciebie nie tylko na pijackich libacjach i w ciemnych wąskich uliczkach niebezpiecznych dzielnic, ale i w zaciszu Twojego domu. W tym wypadku możesz stracić nie portfel czy telefon, a dostęp do konta w banku, swoje dane osobowe czy też inne cenne informacje, jak numer karty kredytowej. Dzieje się tak, ponieważ w nowoczesnych czasach, w których żyjemy, przestępcy czyhają nie tylko w fizycznym, ale i w wirtualnym świecie.

W związku z tym bardzo ważne jest, aby podczas korzystania z komputera i Internetu kierować się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Zrozumienie dosłownie kilku podstawowych zasad pozwoli Ci albo całkowicie wyeliminować grożące Ci niebezpieczeństwo, albo poważnie je zredukować. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, który pozwoli Ci nauczyć się, jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie w 2022 roku.

Używaj managera haseł

Hasła to podstawa bezpieczeństwa w sieci. To właśnie one zabezpieczają Twoje konta i profile przed dostępem niepowołanych osób. Aby jednak hasło mogło wykonywać swoje zadanie, musi spełniać dwa warunki – być odpowiednio silne i unikalne.

Zacznijmy od wyjaśnienia pierwszego warunku, czyli tego, jak silne jest hasło. Pojęcie to w praktyce oznacza, że kod musi składać się wystarczająco dużej liczby znaków. Powinny się w nim znaleźć duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Takie hasło jest praktycznie niemożliwe do złamania, ponieważ możliwych jest tyle kombinacji, że nawet najpotężniejszy komputer potrzebowałby tysięcy lat, aby odgadnąć je metodą brute force.

Zdarza się jednak, że hasła wyciekają ze względu na problemy techniczne wynikające z winy zarządcy serwisu internetowego. W związku z tym ważne jest, aby do każdej witryny internetowej ustawiać inny szyfr. To właśnie oznacza, że hasło musi być unikalne. Jeśli bowiem korzystasz z jednego hasła do różnych portali, to wyciek z jednego z nich momentalnie da hakerom dostęp do innych kont, w których użyłeś tego samego zabezpieczenia.

Rozwiązaniem problemu jest manager haseł, który jest w stanie zarówno generować odpowiednio mocne szyfry automatycznie, jak i przechowywać je w swojej pamięci. Dzięki temu musisz zapamiętać tylko jedno silne hasło, dzięki któremu dostaniesz się do swojego managera.

Korzystaj ze sprawdzonych stron internetowych

Ta porada dotyczy głównie stron z tak zwanej szarej strefy, jak przykładowo wirtualnych kasyn. Na rynku jest wiele wartych uwagi witryn, ale pojawiają się też niestety częste przypadki oszustw. W związku z tym, jeśli chcesz skorzystać z usług takiej strony, to zanim to zrobisz, przeczytaj opinie realnych użytkowników i sprawdź dane kasyno na stronie prowadzącej rankingi kasyn i promocji w nich występujących, takiej jak na przykład ranking bonusów powitalnych.

Nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi

Ciekawym sposobem na wdarcie się do komputera ofiary jest stworzenie otwartej sieci Wi-Fi, po zalogowaniu się do której internetowy oszust dostaje dostęp do Twojego komputera czy telefonu. Kiedy więc widzisz gdzieś otwartą sieć, której nie znasz, nie łącz się z nią. Lepiej skorzystać z danych komórkowych lub podejść do restauracji czy kawiarni i poprosić o hasło do jej Wi-Fi.

Rób kopie zapasowe

Bardzo popularną metodą wyłudzania pieniędzy od osób, których komputery zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, jest szyfrowanie wszystkich danych na komputerze i oferowanie odblokowania ich po wpłaceniu przez poszkodowanego określonej kwoty. Przed takim atakiem bardzo łatwo jest się jednak zabezpieczyć. Wystarczy na bieżąco tworzyć kopie zapasowe wszystkich ważnych danych i zapisywać je na dysku zewnętrznym. Taka praktyka może się okazać przydatna nie tylko w wypadku ataku hakerskiego, ale i w razie awarii. W branży informatycznej utarło się powiedzenie, że ludzie dzielą się na dwie kategorie – tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy dopiero będą je robić.

Włącz weryfikację dwuetapową

Dobrym sposobem na dodatkowe zabezpieczenie najważniejszych kont i profili jest ustawienie weryfikacji dwuetapowej, w której, przykładowo, po próbie zalogowania się na komputerze musisz jeszcze wpisać kod otrzymany SMS-em lub potwierdzić logowanie w aplikacji. Takie logowanie jest nieco bardziej czasochłonne, ale poprawia bezpieczeństwo Twoich pieniędzy czy danych osobowych.

Nie klikaj w linki z podejrzanych źródeł

Najczęstszym powodem, dla którego złośliwe oprogramowanie dostaje się na komputery nieświadomych użytkowników, jest klikanie niebezpiecznych linków. Jeśli więc dotarł do Ciebie podejrzany mail, czy nawet SMS z linkiem, to go absolutnie nie otwieraj. Dobrą praktyką jest nieklikanie w żaden odnośnik, którego nie jest się na 100% pewnym. Fałszywe wiadomości są zwykle skonstruowane tak, aby wywoływać w potencjalnych ofiarach emocje. Jeśli więc korci Cię, aby otworzyć jakiś link, bo masz coś zapłacić, wygrałeś nagrodę w losowaniu lub coś masz zrobić, to nie daj się skusić.

Nigdy nie podawaj swoich haseł

Żaden pracownik banku, gazowni, firmy telekomunikacyjnej czy innej nigdy nie poprosi Cię o podanie hasła do konta. Jeśli więc słyszysz taką prośbę, to masz do czynienia z oszustem. Absolutnie nie podawaj mu swojego hasła i innych danych.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne