News

Nieznane numery – uważaj na nie3 min na czytanie

0

Rozwój technologii doprowadził do tego, że wszystko, czego potrzebujemy, zamknięte jest w jednym, małym urządzeniu z dotykowym ekranem. Robimy nim zdjęcia, odpowiadamy na maile, dzwonimy, odpisujemy znajomym, śledzimy gwiazdy w mediach społecznościowych, czytamy wiadomości, oglądamy filmy i słuchamy muzyki, a wiele osób pracuje na telefonach. Po co komputery, skoro mamy tak potężne urządzenie jak smartfon? Ale to urządzenie można zwrócić przeciwko nam. A oszuści robią to poprzez połączenia – takie, jakie odbieramy na co dzień od bliskich, współpracowników czy znajomych z pracy. Zobacz, jak uniknąć utraty swoich środków i danych wrażliwych. Nie popełniaj tego błędu – nie odbieraj wszystkich połączeń z nieznanych numerów tak, jak leci.

Niebezpieczne nieznane numery 

Wiele osób nie chce wierzyć, że odbieranie połączeń z nieznanych numerów może być dla nas sporym problemem. Jeśli nie od razu, to z pewnością w bliższej przyszłości. Dlaczego? Nigdy nie wiemy, kto znajduje się po drugiej stronie słuchawki. Może to być zarówno telemarketer, jak i oszust, który tylko czeka, aby wykraść nasze dane albo ukraść nasze pieniądze. Sposobów mają całe mnóstwo – podawanie się za osoby, których zawód wzbudza zaufanie np. policjantów czy pracowników banków; spoofing, wymuszanie oddzwaniania na ich numer. To zawsze kończy się tak samo – okradzeniem. Warto oszczędzić sobie tego problemu. I są na to, całe szczęście, dość skuteczne metody. 

Sprawdzaj połączenia z nieznanego źródła 

Jeśli dzwoni do was nieznany numer – nie odbierajcie od razu. Najlepiej byłoby, gdybyście weszli na stronę, która zajmuje się sprawdzaniem numerów i tam, w określone miejsce, wpisali ten ciąg cyfr. Po przeszukaniu bazy, dostaniecie dostęp do raportu, w którym znajdują się komentarze i oceny, które wystawili inni internauci, którzy mieli do czynienia z danym numerem telefonu. Właśnie na tej podstawie możemy podjąć decyzję, czy zamierzamy odbierać telefon, czy lepiej od razu danego dzwoniącego zablokować. Jeśli macie jakieś doświadczenia z którymś numerem – nie bądźcie dłużni, tylko dodajcie pod nim swoją opinię. 

To pierwsze rozwiązanie wymaga trochę zaangażowania. Ale można jeszcze prościej sprawdzać kto dzwonił. W jaki sposób? Dzięki aplikacji, jaką możecie ściągnąć na Google Play. Aplikacja działa w tle i za każdym razem, kiedy dzwoni do nas nieznany numer – dostajemy informację, czy warto go odbierać, czy nie jest to jednak spam lub osoba niebezpieczna. Wszystko to na podstawie podłączenia do bazy – takiej, o jakiej pisaliśmy akapit wyżej. Aplikacja pozwala również na ustawienie własnych preferencji, więc niektóre połączenia mogą zostać automatycznie rozłączone. Takie to proste. 

Uważajcie na swoje bezpieczeństwo. Nie wiadomo nigdy, kto może na was czekać po drugiej stronie słuchawki. Przezorny zawsze ubezpieczony. 

Artykuł powstał we współpracy ze stroną https://infonumer.pl.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News