NewsREGION

Trwa rekrutacja do szkół muzycznych. Pedagodzy przypominają, że gra na instrumencie daje wiele korzyści3 min na czytanie

0

Szkoły w Nowym Tomyślu i Zbąszyniu zdecydowały, że w tym roku nie będzie tradycyjnych przesłuchań. Kandydaci mogą dostarczać nagrania z dowolną piosenką. W przypadku szkoły w Nowym Tomyślu termin mija 26 czerwca, w przypadku Zbąszynia z końcem maja. W Wolsztynie komisja ma pracować od 25 do 28 maja oraz od 3 do 4 czerwca. 

Kandydat do szkoły muzycznej powinien posiadać przede wszystkim słuch muzyczny oraz poczucie rytmu. Musi mieć też możliwości fizyczne i zdrowotne do gry na danym instrumencie. – Przede wszystkim potrzebny jest zapał, który umożliwi w przyszłości pokonywanie trudności w zdobywaniu tajników gry na instrumencie – mówi Weronika Siuda ze szkoły w Nowym Tomyślu. Przyznaje też, że brak możliwości spotkania z dzieckiem jest niewątpliwie utrudnieniem dla pracy komisji. – Nie pozwala na osobiste doświadczenie kontaktu z nim, a co za tym idzie niemożność poznania jego osobowości, charakteru, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz budowy ciała, która może w niektórych przypadkach determinować możliwość wyboru instrumentu – tłumaczy Weronika Siuda. Dodaje jednak, że dzięki nagraniu komisja jest w stanie ocenić, czy kandydat spełnia podstawowe wymagania. 

W ostatnich latach nieznacznie spadło zainteresowanie nauką gry na instrumentach. Jest to związane przede wszystkim z ilością zajęć dodatkowych, w których uczestniczą dzieci. Brak czasu utrudnia podjęcie decyzji związanej z rozpoczęciem nauki, bo ta wiąże się nie tylko z dodatkowymi zajęciami, ale i godzinami ćwiczeń w domu. Na szali trzeba zważyć wyrzeczenia, które niewątpliwie będą konieczne oraz wszystko to, co można zyskać i zaprocentuje w przyszłości. – Nigdy nie miałam żalu, że rodzice wysłali mnie do szkoły muzycznej. Nie tylko rozwijałam się muzycznie, ale też poznałam wielu znajomych. Nauczyłam się organizacji czasu, co przydaję się w dorosłym życiu – mówi Agnieszka, absolwentka szkoły muzycznej w Nowym Tomyślu w klasie skrzypiec. 

Badania wykazują, że regularna gra na instrumencie wzmaga motywację do nauki, sprzyja osiąganiu lepszych wyników, np. w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Pozytywnie wpływa też na rozwój języka i osiągnięcie gotowości do czytania. Pobudza ponadto proces spostrzegania, wrażliwość zmysłową, koncentrację uwagi, wpływa na rozwój mowy i wzbogacenie słownictwa oraz na inwencję twórczą. Wspiera także rozwój inteligencji, rozwija poznawczo, wyraźnie usprawnia zapamiętywanie i zdolność uczenia się. – Pod wpływem powolnej muzyki barokowej przyspieszony jest proces uczenia się o 25 proc. i zwiększona zdolność zapamiętywania o 26 proc. Słuchanie muzyki we wczesnym dzieciństwie pomaga budować neuronalne ścieżki, które mają wpływ na rozwój języka, pamięci i poczucie przestrzeni – wyjaśnia Weronika Siuda.

Grając na instrumencie, dzieci uczą się koordynować obie półkule mózgowe, co bardzo korzystnie wpływa na rozwój intelektualny. Dzieci oswojone z muzyką znacznie rzadziej się kłócą i generalnie uchodzą za bardziej zgodne. Edukacja muzyczna minimalizuje bowiem poziom zachowań agresywnych. Uczestnictwo w zajęciach muzycznych uspołecznia, przeciwdziała uczuciu samotności i sprzyja podejmowaniu współdziałania i współpracy. Aktywne obcowanie z muzyką sprawia, że dzieci są znacznie bardziej empatyczne, dojrzałe emocjonalnie, zrównoważone, zdyscyplinowane i komunikatywne. A poza tym wyrabia cierpliwość, wytrwałość, odwagę, odporność na trud i zmęczenie. Jak żadne inne – dzieci uczą się płynnego i elastycznego ruchu, poprawia się postawa ciała, następuje rozwój mięśni, wzmocnienie układu nerwowego, rozwój układu oddechowego i poprawa pracy serca. Rozładowuje napięcie emocjonalne, niepokoje i lęki u dzieci.

A które instrumenty są najczęściej wybierane? Jest to bardzo zmienne. Jednego roku największą popularnością cieszy się akordeon, innego skrzypce, saksofon czy flet. Niezmiennie jednak popularny jest fortepian, a także gitara i perkusja.

RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News