Materiał informacyjny

Budowanie inteligentnych miast, przykłady inteligentnych miast w Polsce8 min na czytanie

0

Inteligentne miasto wykorzystuje technologię informacyjno-komunikacyjną (ICT) w celu poprawy wydajności operacyjnej, udostępniania informacji społeczeństwu i zapewnienia lepszej jakości usług rządowych i dobrobytu obywateli. Głównym celem inteligentnego miasta jest optymalizacja funkcji miasta i promowanie wzrostu gospodarczego przy jednoczesnej poprawie jakości życia mieszkańców poprzez wykorzystanie inteligentnych technologii i analizy danych. Wartość tkwi w sposobie wykorzystania tej technologii, a nie tylko w ilości dostępnej technologii.

Czym jest inteligentne miasto?

Istnieje wiele definicji tego, co sprawia, że ​​miasto jest „inteligentne”, na przykład IBM definiuje miasto inteligentne jako „takie, które optymalnie wykorzystuje wszystkie dostępne obecnie powiązane informacje, aby lepiej zrozumieć i kontrolować swoje operacje oraz zoptymalizować wykorzystanie ograniczonych surowców.” Krótko mówiąc, inteligentne miasto wykorzystuje ramy technologii informacyjno-komunikacyjnych do tworzenia, wdrażania i promowania praktyk rozwojowych, aby sprostać wyzwaniom miejskim i stworzyć połączoną technologicznie zrównoważoną infrastrukturę.

Inteligentne miasta wykorzystują różnorodne oprogramowanie, interfejsy użytkownika i sieci komunikacyjne wraz z Internetem Rzeczy (IoT), aby dostarczać połączone rozwiązania dla społeczeństwa. Spośród nich najważniejszy jest Internet Rzeczy. IoT to sieć połączonych urządzeń, które komunikują się i wymieniają dane. Może to obejmować wszystko, od pojazdów po sprzęt AGD i czujniki uliczne. Dane zebrane z tych urządzeń są przechowywane w chmurze lub na serwerach, aby umożliwić poprawę wydajności zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego oraz zapewnić korzyści ekonomiczne i poprawę życia obywateli.

Wiele urządzeń IoT korzysta z obliczeń brzegowych, co zapewnia, że ​​przez sieć komunikacyjną dostarczane są tylko najbardziej istotne i ważne dane. Ponadto wdrażany jest system bezpieczeństwa, który chroni, monitoruje i kontroluje transmisję danych z sieci smart city oraz zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do sieci IoT miejskiej platformy danych. Oprócz rozwiązań IoT w inteligentnych miastach wykorzystywane są również technologie, w tym:

 • interfejsy programowania aplikacji (API);
 • sztuczna inteligencja (AI);
 • usługi przetwarzania w chmurze;
 • pulpity nawigacyjne;
 • nauczanie maszynowe;
 • komunikacja maszyna-maszyna;
 • sieci siatkowe.

Połączenie wynikającej z powyższych elementów automatyzacji, uczenia maszynowego i IoT pozwala na przyjęcie technologii inteligentnych miast do różnych zastosowań. Na przykład inteligentne parkowanie może pomóc kierowcom znaleźć miejsce parkingowe, a także umożliwić płatności cyfrowe.

Innym przykładem może być inteligentne zarządzanie ruchem w celu monitorowania przepływów ruchu i optymalizacji sygnalizacji świetlnej w celu zmniejszenia zatorów, podczas gdy usługi wspólnego przejazdu mogą być również zarządzane przez inteligentną infrastrukturę miejską. To bardzo ciekawe, nie da się ukryć, że przyszłość maluje się pod tym kątem świetnie. Inteligencja miasta jest określana za pomocą zestawu cech, w tym:

 • infrastruktura oparta na technologii;
 • inicjatywy środowiskowe;
 • efektywny i wysoce funkcjonalny transport publiczny;
 • pewne i postępowe plany miast;
 • osoby zdolne do życia i pracy w mieście, korzystające z jego zasobów.

Sukces inteligentnego miasta zależy od relacji między sektorem publicznym i prywatnym, ponieważ duża część pracy nad stworzeniem i utrzymaniem środowiska opartego na danych wykracza poza kompetencje władz lokalnych. Na przykład inteligentne kamery do monitoringu mogą wymagać wkładu i technologii od kilku firm. Oprócz technologii wykorzystywanej przez inteligentne miasto istnieje również potrzeba, aby analitycy danych oceniali informacje dostarczane przez systemy inteligentnego miasta, aby można było rozwiązać wszelkie problemy i znaleźć ulepszenia.

Inteligentne lub „smart” zastosować można jednak nie tylko do miast. Tego typu sformułowanie można śmiało bowiem wykorzystywać również w przypadku różnego rodzaju gier online. Dobrym przykładem są darmowe gry kasyno. Z roku na rok tworzone automaty online wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technologie, aby urozmaicać doświadczenie użytkownika. Pod podanym linkiem znajdziecie najlepsze sloty dostępne na rynku w darmowej wersji, a także recenzje kasyn online, w których będziecie mogli wypróbować swoje ulubione automaty w płatnych wersjach.

Więcej o zaletach i wadach inteligentnego miasta

Funkcje inteligentnego miasta mogą również obejmować oszczędzanie energii i efektywność środowiskową, takie jak latarnie uliczne, które przygasają, gdy drogi są puste. Takie technologie inteligentnych sieci mogą usprawnić wszystko, od operacji, przez konserwację i planowanie, po dostawy energii. Inicjatywy inteligentnych miast mogą być również wykorzystywane do zwalczania zmian klimatycznych i zanieczyszczenia powietrza, a także do gospodarki odpadami i urządzeń sanitarnych za pośrednictwem internetowych systemów zbierania śmieci, pojemników na śmieci i systemów zarządzania flotą. Inteligentne miasto wiąże się jednak z pewnymi potencjalnymi problemami, których być może nie będzie dało się uniknąć. Poniżej przedstawiamy porównanie najbardziej istotnych zalet oraz wad tego typu miast.

Inteligentne miasto – zaletyInteligentne miasto – wady
Mniej przestępstwKontrola społeczna
Ulepszona infrastrukturaNadmierne zaufanie do sieci
Więcej możliwości pracyOgraniczona prywatność
Bezpieczniejsza komunikacjaWymagane szkolenie społeczeństwa

Jak więc widać, inteligentne miasto niesie za sobą całkiem sporo zalet, które potencjalnie ułatwią nam życie. Trzeba przy tym mimo wszystko pamiętać, że społeczeństwo będzie musiało zapoznać najpierw z dostępnymi technologiami, gdyż w innym wypadku nie będzie mogło skorzystać z zalet rozwoju technologicznego. Problematyczne mogą okazać się też ograniczenia prywatności czy nawet wynikająca z wpływu technologii na życie kontrola społeczna. Cena nie wydaje się być jednak wysoka, skoro za to dostajemy lepszą infrastrukturę, więcej pracy czy mniej przestępstw.

Oprócz usług, inteligentne miasta umożliwiają zapewnienie środków bezpieczeństwa, takich jak monitorowanie obszarów o wysokiej przestępczości lub wykorzystanie czujników w celu wczesnego ostrzegania o zdarzeniach takich jak powodzie, osuwiska, huragany czy susze. Inteligentne budynki mogą również oferować zarządzanie przestrzenią w czasie rzeczywistym lub monitorowanie stanu konstrukcji i informacje zwrotne w celu określenia, kiedy konieczne są naprawy. Obywatele mogą również uzyskać dostęp do tego systemu, aby powiadamiać urzędników o wszelkich problemach, takich jak dziury, a czujniki mogą również monitorować problemy z infrastrukturą, takie jak wycieki z rur wodociągowych.

Inteligentne miasto Poznań

Miasto Poznań to bogate i tętniące życiem miasto na zachodzie Polski. Położone nad brzegiem Warty miasto jest zamieszkiwane przez ponad 530 000 mieszkańców i jest administracyjną stolicą województwa wielkopolskiego. Przez lata miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, ośrodkiem akademickim i siedzibą władzy. W XXI wieku Poznań przechodzi kolejną ważną ewolucję, przekształcając się w dynamiczne, przyszłościowe inteligentne miasto.

Miasto Poznań, kierowane przez dedykowany interdyscyplinarny Zespół Smart City, opracował ekscytującą i ambitną mapę drogową na przyszłość, która obejmuje szeroki wachlarz środków i programów mających na celu wzbogacenie i poprawę jakości życia mieszkańców miasta. Z przyszłością Poznania podzieloną na sześć odrębnych kategorii inteligentnych miast (Smart Living, Smart Economy, Smart Environment, Smart Community, Smart Mobility i Smart Digital City) miasto jest na dobrej drodze do sprostania wyzwaniom przyszłości.

Poznań jest także jednym z czterech polskich miast biorących udział w Wyzwaniu Inteligentnych Miast. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, która zachęca miasta do wykorzystywania technologii i pobudzania innowacji w celu tworzenia inteligentnych, zrównoważonych i społecznie odpowiedzialnych rozwiązań współczesnych wyzwań miejskich. Uzbrojony w jasno określone cele, które zostały opracowane zgodnie ze Strategią Rozwoju Miasta Poznania 2020+ oraz we współpracy z mieszkańcami miasta, realizowanych przez dedykowany zespół ekspertów smart city, specjalistów ds. projektów i pełnych entuzjazmu urzędników, Poznań jest na dobrej drodze, aby stać się inteligentnym, wygodnym i nowoczesnym miastem przyszłości.

Inteligentne miasto Warszawa

Kierując się w stronę zrównoważonego i inteligentnego rozwoju, Warszawa odzwierciedla trendy obserwowane w wielu europejskich miastach. W Warszawie funkcjonuje już szereg inicjatyw mających na celu poprawę jakości życia codziennego i funkcjonowania miasta. Inicjatywy te to przede wszystkim inwestycje w rozwój infrastruktury i sfery cyfrowej, co skutkuje wzrostem jakości funkcjonowania usług miejskich, w tym e-usług. Jednocześnie tradycyjnym inwestycjom towarzyszy szereg działań skoncentrowanych na budowaniu kapitału ludzkiego i społecznego oraz angażowaniu obywateli we współrządzenie miastem. Wykorzystując innowacyjne narzędzia, działania te poprawiają jakość życia mieszkańców, tym samym przybliżając miasto do celu, jakim jest inteligentny rozwój.

W Warszawie mieszkańcy są na pierwszym miejscu, a każdy postęp techniczny ma na celu poprawę jakości i wygody ich życia. Wykorzystujemy technologię do współpracy z mieszkańcami, którzy mogą mieć wpływ na tak ważne kwestie jak transport publiczny, jakość powietrza, tereny zielone czy budżet miasta. Miasto rozwija się w inteligentny sposób, gdy jego mieszkańcy są dobrze poinformowani i mogą przyczynić się do zarządzania miastem, gdzie mogą mieszkać i mieć możliwość zgłębiania swoich pomysłów.

W ostatnich latach Warszawa dynamicznie się rozwija i wiele inicjatyw zostało zrealizowanych we współpracy z mieszkańcami miasta. Obejmują one budżet partycypacyjny i projekty lokalne mające na celu poprawę jakości lokalnej infrastruktury i odpowiadanie na konkretne potrzeby. Ważne jest również budowanie zaufania między samorządem a mieszkańcami, którzy czują się gospodarzami miejsca, w którym mieszkają. Smart City to nie tylko dobrze zaprojektowany system miejski; chodzi przede wszystkim o zadowolonych mieszkańców miasta.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne