NewsWOLSZTYN

Ulicami Wolsztyna przeszedł Katyński Marsz Cieni6 min na czytanie

0

Dziś (02.04) już po raz ósmy odbył się w Wolsztynie Marsz Katyński. Jego uczestnicy, w 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w milczeniu i skupieniu przemaszerowali ulicami miasta. To wydarzenie zostało zorganizowane przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie.

Celem Marszu było uczenie pamięci 22 tysięcy polskich jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej, Straży Więziennej, Kolejarze oraz Leśnicy pomordowani przez Sowietów w Katyniu, Charkowie i wielu innych miejscach. Wśród pomordowanych było blisko 1600 Wielkopolan, w tym około 400 Powstańców Wielkopolskich, 668 Kolejarzy i 724 Leśników. Rekonstruktorzy, w historycznych mundurach zainscenizowali ostatni etap Golgoty Wschodu.

Marsz wyruszył spod cmentarza parafialnego, a następnie przeszedł ulicami: Lipowa, Roberta Kocha, Krzywa, Krótka, później na Rynek i ul. 5-tego Stycznia. Uczestnicy złożyli hołd pomordowanym pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na wolsztyńskim Rynku oraz pod pomnikiem ofiar Katynia. O godzinie 13 odbyła się uroczysta msza święta odprawiona przez ks. proboszcza kanonika, Sławomira Majchrzaka w kościele Wniebowstąpienia. Zakończenie odbyło się na Bielniku – w miejscu Pamięci Narodowej, w lesie, w którym 7 listopada 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali 11 Polaków.  

Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty wiązanek między innymi przez przedstawicieli leśników, burmistrza Wolsztyna – Wojciecha Lisa. Została również odmówiona modlitwa napisana przez jeńców wspólnie z ks. ppłk Czesławem Wojtyniakiem znalezionej podczas ekshumacji w Katyniu przy por. Witoldzie Klemerze z Warszawy.

Na zakończenie głos zabrał Jarosław Wróblewski twórca idei Marszy Katyńskich. – Dziękuje że od 8 lat spotykamy się tu i pamiętamy, dziękuje ze Wolsztyn reprezentuje Wielkopolskę , że pamiętamy o tych o których nigdy nie mieliśmy mówić i wspominać. Mieszkańcy Wolsztyna którzy zostali zamordowani w Katyniu, chodzili tymi ulicami którymi my dziś przeszliśmy. Cześć i chwała bohaterom – zakończył Wróblewski.
MR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News