NewsNOWY TOMYŚL

Zbąszyń zrywa partnerstwo z miastem w Rosji. Burmistrz: Należało to zrobić1 min na czytanie

0

Gmina Zbąszyń wypowiedziała porozumienie o partnerstwie i przyjacielskiej współpracy okręgowi miejskiemu Otradny w obwodzie Samara w Federacji Rosyjskiej. 

Porozumienie o partnerstwie zostało zawarte w 2006 roku, a powodem aktualnej decyzji władz Zbąszyń jest „nieuzasadniona i zbrodnicza agresja na Ukrainę”. – W obliczu zaistniałej sytuacji, gdy Federacja Rosyjska łamie normy prawa oraz zasady porządku międzynarodowego, utrzymanie dalszej współpracy z jakimkolwiek podmiotem Federacji Rosyjskiej jest niemożliwe – pisze w uzasadnieniu burmistrz Tomasz Kurasiński. – Solidaryzując się z narodem ukraińskim wyrażamy sprzeciw wobec rosyjskiej bezprawnej agresji i prowadzonych działań wojennych na terytorium niepodległego państwa – dodaje. Kurasiński wyjaśnia, że umowa z tym miastem partnerskim w została zawarta przez jego poprzedników, a współpraca ograniczyła się do jednej wizyty przedsiębiorców ze Zbąszynia w Rosji i jednej rewizyty. 

Kontakty te nie były kontynuowane m.in. z powodu dużej odległości, więc – choć formalnie porozumienie nigdy nie zostało rozwiązane, to de facto było martwe. – To drobny gest, ale uważam, że w obecnej sytuacji należało to zrobić. Decyzję podjąłem po konsultacji z radnymi i na najbliższej sesji rady miejskiej zostanie podjęta stosowna uchwała w tej sprawie – podkreśla Tomasz Kurasiński. Oficjalne pismo zostało skierowane na ręce burmistrza Otradnego, Niny Wiszniakowej.

EI 

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News