NewsWOLSZTYN

Transparenty przed Domem Wczasów Dziecięcych i podczas sesji rady powiatu1 min na czytanie

0

Losy placówki ważyły się od czerwca ubiegłego roku, gdy rada powiatu podjęła uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych we Wroniawach wraz z początkiem 2022 roku, gdy w życie wchodziły nowe przepisy dotyczące subwencjonowania turnusów. Termin likwidacji został potem przesunięty na czerwiec i dziś (24.02.) radni mieli zdecydować o ostatecznej likwidacji placówki.

Mniej pieniędzy z ministerstwa, to większe koszty po stronie powiatu, dlatego wielu radnych – mimo pozytywnego nastawienia do DWD, poważnie traktowało rachunek ekonomiczny. Ponowne przeliczenie subwencji, która ostatecznie wynosi ponad 800 tys. zł oraz deklaracja dyrektora Sławomira Stephana, że możliwe jest wypracowanie przez DWD dochodu na poziomie ok. 600 tys. zł przekonało jednak większość z nich do dania placówce kolejnej szansy. 12 głosami przeciw i 1 za likwidacją, uchwała w sprawie definitywnego zamknięcia Domu Wczasów Dziecięcych we Wroniawach została odrzucona.

Według najbardziej optymistycznego scenariusza w 2022 r. powiat będzie musiał dołożyć do utrzymania DWD ok. 100 tys. zł. Według najgorszego – nawet ponad 1 mln zł. Od obłożenia placówki do czerwca zależy teraz to, czy w czerwcu rada powiatu pochyli się, czy nie, nad kolejną uchwała intencyjną w sprawie likwidacji. Niemal wszyscy mają jednak nadzieję, że po chudych latach pandemii i majstrowania przez ministerstwo przy przepisach dotyczących finansowania domów wczasów dziecięcych, uda się wypracować model działania który pozwoli na utrzymanie domu we Wroniawach.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News