NewsREGION

Zbiórka na ostatniej prostej! Już 13 lutego kolejna wielka akcja pomocy Mai!3 min na czytanie

0

Maja Tomczak w kwietniu będzie obchodzić swoje drugie urodziny. Jej krótkie dotąd życie jest naznaczone bólem i cierpieniem. Dziewczynka urodziła się bowiem z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Ta rzadka genetyczna choroba prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni całego ciała. Rodzice wraz całym sztabem życzliwych ludzi zbierają pieniądze na kosztowną terapię genową, która może uratować dziewczynce zdrowie i życie.

Zbiórki dla Majeczki trwają od maja zeszłego roku. W Zbąszyniu odbył się pierwszy duży festyn charytatywny pn. „Razem dla Mai”. Organizatorzy Filip Matychowiak i Kora Karczewska przy wsparciu lokalnych instytucji i samorządów zebrali ponad 200 tys. zł. Wystąpili Czadoman, Michał Wiśniewski, Bartek Wrona i wielu innych artystów, którzy postanowili wesprzeć szczytną akcję. Na festyn przybyło ok. 5 tys. osób, zorganizowano wiele atrakcji dla wszystkich wspierających małą zbąszyniankę. Jednak do zamknięcia akcji zostało jeszcze do uzbierania ponad milion złotych. Terapia genowa kosztuje ponad 9 mln złotych. Już udało się zebrać niespełna 8 mln. Brakuje 1,3 mln zł. Przypomnijmy, że czas nagli, gdyż terapia genowa może być podana dziecku, które waży maksymalnie 13,5 kg. Jak mówi Filip Matychowiak, od tego czasu, w ciągu 8 miesięcy wydarzyło się tyle, że można by napisać trzy książki. – Niezliczona ilość imprez mniejszych i większych, zbiórek praktycznie wszystkiego co można zamienić na pieniądze, od złomu, elektrośmieci przez makulaturę, po nakrętki. Z małego batalionu przez kilka miesięcy powstała armia, walcząca o jedna małą pszczółkę, pszczółkę Maję ze Zbąszynia – opowiada Filip Matychowiak. Podkreśla, że to niesamowite jak ludzie w obliczu cudzego nieszczęścia potrafią się zjednoczyć i ramię w ramię, pomimo różnic dążyć do wspólnego celu.

Akcja cały czas trwa. Praktycznie co tydzień od 8 miesięcy wolontariusze organizują, współorganizują lub są obecni na imprezach w 100 proc. lub częściowo poświęconych Mai. W najbliższy weekend (13.02.) od godz.13. jedna z takich imprez odbędzie się w Międzyrzeczu, w Hali Widowiskowo-Sportowej na osiedlu Kasztelanskim i na przylegającym do niej parkingu. Organizatorzy zapraszają i podkreślają, że będzie to impreza wyjątkowa i to nie tylko ze względu na gwiazdę wieczoru, którą będzie Andrzej Krzywy, lider zespołu DeMono, a za sprawą pierwszego “światełka do nieba” dla Majusi, którym będzie wypuszczenie do nieba setek napełnionych helem zielonych balonów. Oprócz tego zaplanowano mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Imprezę wspiera burmistrz Międzyrzecza i lokalne instytucje. Filip Matychowiak wyjaśnia, że zieleń to kolor nadziei, która cały czas towarzyszy wszystkim zaangażowanym w akcję ratowania zdrowia Mai i stąd zielone balony. – Walczymy dla Mai od maja 2021. Udało się nam zebrać 8 milionów złotych i choć do zdobycia pozostało 1,3 miliona, ludzie czują na plecach zbliżającą się metę. Niestety, by wystrzec się odprężenia, gdyż kwota do końca jest również porażająca, chcielibyśmy zaprosić jak najwięcej osób na najbliższy festyn, by jak najszybciej zakończyć to, co zaczęliśmy – apeluje organizator.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News