NewsREGION

Zmiany wchodzą w życie. Lepiej wiedzieć, bo można nie dostać 500+1 min na czytanie

0

Stopniowo wchodzą w życie zmiany w 500 plus. Od lutego rodzice mogą składać wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. 

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu Rodzina 500 plus. Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie na nowo narodzone dzieci. – Chodzi o rodziców, którym urodziło się dziecko np. w styczniu. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja tego roku – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. Co ważne, gminy kontynuują wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r. W sytuacji, gdy środki z programu wypłaca już gmina, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten sam okres. 

– Niestety widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gminy – wyjaśnia rzeczniczka. Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres. Natomiast rodzic, który składa wniosek w lutym 2022 r., na nowonarodzone dziecko, może złożyć odrazu dwa wnioski, na dwa okresy. Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

JP

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News