GRODZISKNews

Zablokują budowę świniarni? Urząd ma plan, jak wpędzić w kozi róg gospodarza1 min na czytanie

0

Plan zagospodarowania przestrzennego dla Rataj? Nieoficjalnie ustaliliśmy, że do takiego kroku przymierzają się urzędnicy w Rakoniewicach. W ten sposób zablokują pole manewru gospodarzowi, który chce postawić chlewnie na blisko 10 tys. świń. 

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało pod koniec ubiegłego roku, że burmistrz Gerard Tomiak nie miła prawa zabronić rozbudowy gospodarzowi w Ratajach. Ten wymyślił, że postawi kolejne chlewnie, a w nich zamknie nawet 10 tys. świń, co spotkało się z protestami mieszkańców. A że burmistrz obiecał, że sprawą się zajmie, to się zajął. I mimo pozytywnych opinii Wód Polskich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu czy sanepidu, wydał odmowną decyzję. – Nie miał prawa – uznało SKO, co spowodowało, że sprawa znów wróciła do gminy. – Będziemy ponownie analizować zebrany w sprawie materiał. I znów prześlemy dokumentację do wszelkich koniecznych organów – mówił na początku stycznia Krzysztof Kucharczak z rakoniewickiego urzędu. Podkreślał, że urzędnicy będą próbowali znaleźć argumenty, by wymienione wcześniej instytucje wydały negatywne opinie dla inwestycji. – Potrwa to co najmniej kilka miesięcy – przyznawał Kucharczak.

Dziś wiadomo jednak, że gmina przygotowuje alternatywę. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, ma nią być plan zagospodarowania przestrzennego, obejmujący m.in. Rataje. Takie rozwiązania stosują też inne samorządy, jak choćby Kargowa. Skutecznie blokuje to możliwość powstawania takich obiektów, jak świniarnie. I nie wykluczone, że zablokuje też tę planowaną w Ratajach. Urząd nie potwierdza jednak oficjalnie, że pracuje nad planem. – Nie komentuję – mówi jeden z urzędników. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK