FOTOGRODZISKNews

Robert Kałek: Świat gier planszowych jest fascynujący, dlatego zapraszam do klubu!6 min na czytanie

0

Planszownia to nowy klub, którego członkowie grają w popularne planszówki. Ale świat tych gier ciągle się zmienia. A zna go doskonale Robert Kałek, założyciel klubu, który zachęca do uczestnictwa. 

– Kilka lat temu wróciłem do planszówek i nie żałuję. Poznałem nowe gry dla dorosłych i ten świat pochłonął mnie i moich znajomych do tego stopnia, że postanowiłem podzielić się pasją z innymi. I stąd pomysł na utworzenie klubu gier planszowych – mówi Robert Kałek. Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wlkp. pozytywnie odpowiedziało na jego propozycję i już 27 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie klubu Planszownia w gościnnych progach CK. – Chciałbym zarazić moją pasją jak najwięcej osób. Prowadziłem już zajęcia z dziećmi w szkole podstawowej.W Albero-alternatywnej przestrzeni rozwoju mieliśmy ciekawe warsztaty pn. „Ojciec i syn”, w czasie których uczestnicy grali w gry pamięciowe – mówi Robert Kałek. Dwa spotkania dla dzieci odbyły się także w bibliotece publicznej, są planowane następne. Natomiast klub Planszownia to propozycja dla młodzieży i dorosłych. Nieliczni zdają sobie sprawę jak skomplikowane, a przy tym wciągające mogą być gry dla dorosłych. Założyciel klubu wie o planszówkach prawie wszystko i na bieżąco śledzi najnowsze trendy.

Robert Kałek pracuje jako redaktor dla kanału Board News, którego założycielka Joanna Tomaszewska, znana youtuberka, od lat zajmuje się prezentacją najnowszych gier planszowych. Niedzielny cykl o nazwie „On Table” jest także emitowany w telewizji. Jak podkreśla Robert Kałek świat gier planszowych jest ogromny, a osoby pracujące dla Boards News recenzują gry zagraniczne i polskie. Jak mówi, praktycznie każdego dnia pojawia się na rynku nowa gra. Co ciekawe, każdy może taką grę stworzyć. Są specjalne platformy, które wspierają autorów gier. Tak powstawała między innymi gra „Wiedźmin- Stary Świat”. Jak tłumaczy grodziszczanin, jeśli ktoś chciałby znaleźć środki na wyprodukowanie swojej gry, to może przedstawić swój pomysł na tych platformach. Jeśli jego gra znajdzie uznanie, to szybko znajdą się sponsorzy zdecydowani na wydanie takiej gry. – Dlatego świat gier planszowych jest taki fascynujący, ponieważ oprócz tego, że każdy znajdzie coś dla siebie, to jeszcze są duże szanse, że można w tym świecie zaistnieć jako twórca gry. Może i w Grodzisku stworzymy jakąś grę w naszym klubie – uśmiecha się założyciel Planszowni. Możliwości jest sporo bo rodzajów gier jest mnóstwo. To planszówki, gry karciane, strategiczne, logiczne.

Kategorie dzieli się ze względu na tematykę, mechanikę i tryby rozgrywki. Jak wyjaśnia Robert Kałek mechanika to typ rozgrywki, sposób w jaki gra funkcjonuje, tryb to solo, kooperacyjny, czy standardowy gdzie każdy gra o zwycięstwo. Są gry kooperacyjne, w których gracze grają wspólnie, by pokonać grę. Są gry, w których się handluje lub zbiera określone dobra, gry gdzie dobiera się karty, rzuca kością i przesuwa znaczniki. I tu uwaga – w świecie profesjonalnych graczy już nie używa się określenia pionki – zastąpiły je meeple – drewniane znaczniki w kształcie człowieka. W innych grach planuje się akcje lub opowiada historie. W grach imprezowych najważniejsza jest interakcja społeczna, a w takie gry może jednocześnie grać do trzydziestu osób. Gry planszowe wyzwalają dodatkowe działania. Ciekawe i skomplikowane gry to gry fabularne z licznymi figurkami, fani tych gier kolekcjonują figurki, a nawet malują je i ozdabiają. Fani gry CALICO szyją kołderki dla swoich kotów, gracze gier fantasy mówią swoim językiem i noszą oryginalne stroje na zlotach fanów gier. Jak zaznacza założyciel Planszowni – gry oprócz radości z zabawy spełniają ważną funkcję integracji społecznej. – Trudno na wyjazd zabrać kilka komputerów i mieć frajdę ze wspólnej gry, a prosta gra towarzyska z kartami czy planszą jest łatwiejsza do przeprowadzenia i bardziej integruje. Często uczymy się z takich zabaw wiele o sobie i kolegach, bo w emocjach ludzie się odkrywają – śmieje się Robert Kałek.

Jednak gdy nie mamy grupy znajomych możemy zagrać w jednoosobową grę planszową. To ostatnia nowość i odpowiedź świata planszówek na wyzwania naszych czasów. Gry jednoosobowe na pewno znajdą się też w grodziskim klubie. Tryb solo pojawia się już jako dodatkowy wariant w nowych grach. Robert Kałek o grach może opowiadać godzinami. Już dziś zachęca jednak, by spróbować tej fascynującej przygody. 

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO