FOTOMateriał informacyjnyNewsNOWY TOMYŚL

Wojewoda i ministrowie na otwarciu obwodnicy. Odwiedzili też budowane przedszkole6 min na czytanie

0

Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, ministrowie Grzegorz Piechowiak i Elżbieta Rafalska, władze samorządowe, radni, wykonawcy i goście wzięli udział w oficjalnym otwarciu tzw. małej obwodnicy Nowego Tomyśla. Uczestniczyli także w uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego w przedszkolu, które budowane jest w Glinnie. 

Piątkowe wydarzenia były finałem decyzji obecnych władz samorządowych Nowego Tomyśla, które pozyskały dofinansowania na budowę czterech kilometrów obwodnicy, tzw. drogi do Bero, a także wyasygnowały z budżetu gminy blisko 10 mln zł na budowę komfortowego i nowoczesnego żłobka. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na sierpień i jak zapewniano na placu budowy, wszystko jest na dobrej drodze, by terminu dotrzymać. 

Budynek ma pomieścić siedem sal dla dzieci w wieku od trzech do czterech lat i sześć dla dzieci w wieku od pięciu do sześciu lat – łącznie ponad 300 maluchów. W ramach projektu zaplanowano też całe zaplecze w postaci szatni, łazienek czy gabinetów dla nauczycieli. Będzie także winda umożliwiająca poruszanie się w budynku osobom niepełnosprawnym. – To ważna i konieczna inwestycja, związana z rozwojem naszego miasta. Podobnie jak wybudowana obwodnica, znacząco wpływająca na udrożnienie ruchu. Jej powstanie było możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie pozyskaliśmy – mówił podczas piątkowych (28.01.) uroczystości burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner. Wskazywał, że wiele inwestycji jest zależnych od dofinansowań, a swoje słowa kierował do obecnych ministrów i wojewody Michała Zielińskiego. Podkreślał również, że zakończona i trwająca inwestycja to w dużym stopniu zasługa radnych, którzy dali zielone światło. Nie omijał przedsiębiorców podkreślając, że dzięki ich wsparciu drogę wybudowano. – I mamy nadzieję, że będą kolejne takie inwestycje, w tym tzw. duża obwodnica z wiaduktem, bo projekt w kwietniu powinien być zakończony – zaznaczał. 

Do słów burmistrza odnosił się m.in. poseł Marcin Porzucek (PiS) zwracając uwagę, że na kolejną drogę pieniądze w budżecie państwa powinny się znaleźć. Wskazywał na to również wojewoda przypominając, że ubiegły rok był pod względem inwestycji rekordowy. A to powinno dawać nadzieję na to, że ten również taki będzie. O szczegółach związanych z oddaną inwestycją mówił też jej wykonawca Piotr Całus. Podkreślał, że drogę udało się wybudować w dobrym tempie, ale nie było łatwo. Wymieniał, że aby trakt mógł powstać, usunięto 20 tys. pni, nawieziono 30 tys. ton ziemi i 20 ton tłucznia, co daje nawet 250 wagonów. Przyznawał także, że ubiegły rok był bardzo trudny dla firm budowlanych. Winne były m.in. galopujące ceny, głównie cena paliwa, ale i materiałów. – Robiąc kosztorys w połowie czerwca mieliśmy inne ceny, a w trakcie realizacji trzykrotnie wzrosła cena masy bitumicznej – przyznawał Piotr Całus. – Ale najważniejsze, że droga powstała – zaznaczał, odbierając również nagrodę od wojewody, który wręczył mu statuetkę budowniczego roku 2021. Wykonawcy dziękował również burmistrz Włodzimierz Hibner. Z kolei jego zastępczyni Adrianna Zielińska podkreślała, że współpraca między urzędem a firmą Całusa trwa od dawna, wyrażając nadzieję, że trwać będzie nadal. 

Oddana droga ma odciążyć centrum miasta od ruchu i stanowi preludium do planowanej obwodnicy. Jej główny element – wiadukt, to kluczowy element infrastruktury drogowej w Nowym Tomyślu. W trakcie piątkowych rozmów podkreślano, że udało się uzyskać jeden z najistotniejszych dokumentów – decyzję środowiskową. Wyrażano nadzieję, że inwestycja znajdzie się w wieloletnim planie inwestycyjnym województwa. Wojewoda i ministrowie podkreślali również, że budowane przedszkole i rozwój miasta wpisuje się w plany rządzących. Wskazywali programy, z których można starać się o dofinansowania kolejnych inwestycji. Mówili też o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, który ułatwi życie rodzicom posyłającym pociechy do takich placówek, jak w Nowym Tomyślu.. Chwali także miasto za wysokie pozycje w rankingach. I zgodzili się z burmistrzem Włodzimierze Hibnerem, że Nowy Tomyśl to miasto z potencjałem. – I ten potencjał jest coraz bardziej wykorzystywany, co widać po inwestycjach. Tych oddanych i tych będących w trakcie realizacji – zaznaczał wojewoda Michał Zieliński. 

RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO