GRODZISKNews

Taka babcia to skarb! Gra na tablecie, opowiada historie. A ma… 104 lata!2 min na czytanie

0

Mieszkanka Rataj 2 kwietnia kończy 104 lata. Otoczona troską rodziny miewa się dobrze. Wychowała trójkę własnych dzieci, doczekała się siedmiu wnuków i pięciu prawnuków, a od roku jest praprababcią dla jedynego praprawnuka.

Urodziła się w Wrzącej Małej obok Koła, a od 1961 roku mieszka w Ratajach. Całe życie zajmowała się gospodarstwem i domem i nigdy nie chorowała. Dotąd unika lekarzy, jeden nawet przyjechał sprawdzić jak się miewa. Przez telefon słysząc rocznik ’17 chciał odmówić, mówiąc, że dzieci nie leczy. Myślał, że pacjentka urodziła się w 2017 roku, a tu chodziło o datę urodzenia – rok 1917. 

Janina Michalska jest pogodna i towarzyska. Lubi gdy przyjeżdżają do niej dorosłe już wnuki, z prawnukami zje czasem frytki, bo jej smakują. Cieszy się, gdy wokół niej się dużo dzieje. Niedawno z prawnuczką grała na tablecie, nie ma większych problemów by nawlec jeszcze nitką igłę. Zawsze lubiła szyć, obszywała całą rodzinę, nawet teraz jeszcze doradza córce w tych sprawach.

W ostatnich wyborach podpisywała przed urzędnikiem pełnomocnictwo dla zięcia, by za nią zagłosował. Wcześniej zięć dostał od niej wytyczne, co i jak ma zaznaczyć w karcie do głosowania. Nestorka rodu często dopytuje się co słychać u prawnuków i martwi się, że nie mogą chodzić do szkoły. Bardzo cieszy się z ostatniego, który uczynił ją praprababcią. Rodzina podkreśla, że w okolicy nikt nie może pochwalić się takim tytułem.

Pani Janina lubi opowiadać historie ze swego życia, wspomina mieszkańców i różne sytuacje z przeszłości, potwierdzając, że ma doskonałą pamięć. W czasie II wojny św. pracowała w Niemczech w gospodarstwie, zmuszona do tego jak większość Polaków. Mówi, że musiała ciężko pracować, ale gospodarz był dobrym człowiekiem. Razem z mężem kupili gospodarstwo w Ratajach, mąż jednak nie żyje od 31 lat, zmarł nagle przy pracach polowych. Od tego czasu pani Janina mieszka z rodziną. Telewizji od kilku lat nie ogląda, woli towarzystwo ludzi.

AS

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w GRODZISK