NewsWOLSZTYN

Gmina rezygnuje z profilaktycznych szczepień dziewczynek. Jeden z powodów to brak szczepionek w hurtowniach2 min na czytanie

0

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Wolsztyna radni będą głosować w sprawie rezygnacji gminy z realizacji „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58)” w 2020 roku. Jako uzasadnienie do uchwały wskazano wcześniejszy brak szczepionek w hurtowniach oraz brak możliwości przeprowadzenia działań edukacyjnych ze względu na zakaz grupowania się związany z epidemią. Autorzy projektu uchwały powołują się także na niemożność wykonania pełnego cyklu szczepień czyli podania dwóch dawek szczepionki w półrocznym odstępie. 

HPV czyli Human Papilloma Virus ma ponad sto odmian, a każda jest odpowiedzialna za umiejscowienie zmian skórnych na innej części powierzchni ciała. Wirus wywołuje zarówno kurzajki, które nie mają tendencji do złośliwienia, jak i brodawki podeszwowe na stopach czy niebezpieczne brodawki płciowe, które odpowiedzialne są za większość przypadków raka szyjki macicy. Szczepienia profilaktyczne HPV są w Wolsztynie prowadzone od pięciu lat. Rocznie szczepi się tu pond sto dziewczynek. Koszty szczepień w całości ponosi gmina i jest to ok. 80 tys. zł rocznie. Dokładna kwota zależna jest od liczby zaszczepionych dzieci. – Rezygnacja z programu w tym roku związana jest m. in. ze znikomym zainteresowaniem rodziców, którzy obawiają się szczepić dzieci w okresie epidemii – mówi przewodniczący rady miejskiej, Jarosław Adamczak. 

W przyszłym roku program ma zostać ponownie uruchomiony, a rodzice będą mogli zgłosić do niego także te dziewczynki, których nie uda się zaszczepić w tym roku. – Nic nie zostanie bezpowrotnie utracone – zapewnia Jarosław Adamczak. Gmina musi się wprawdzie liczyć z tym, że mogą to być wówczas podwójne koszty, ale jak mówi przewodniczący tak, jak w latach poprzednich zaszczepiona zostanie każda dziewczynka zgłoszona przez rodziców do programu. 

EI 

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News