NewsREGION

Od dziś wyższe mandaty. Zapłacimy więcej m.in. za przekroczenie prędkości i nieustąpienie pieszemu1 min na czytanie

0


Wyższe mandaty nakładane przez policjantów i wyższe grzywny nakładane przez sąd – to efekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która od dziś (1.01.) wchodzi w życie. Więcej zapłacimy m.in. za przekraczanie prędkości, korzystanie z telefonu podczas jazdy czy niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. W górę idą też mandaty za naruszenie bezpieczeństwa pieszych. 

Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h trzeba liczyć się karą sięgającą co najmniej 800 zł, a przy przekroczeniu o 41-50 km/h z karą sięgającą 1 tys. zł. Później kary są jeszcze wyższe, a wzrosną też dwukrotnie w warunkach recydywy. Za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy zapłacimy z kolei 500 zł , a za niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu jadącego przed nami od 300 do 500 zł. Czterokrotnie więcej zapłacimy za naruszenie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy (2 tys. zł), a 1,5 tys. zł za nieustąpienie pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na przejście. Taka sama kara dotknie tych, którzy dopuszczą się wyprzedzania na przejściu dla pieszych. 

W górę idą też sankcje za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Mandat wyniesie 800 zł. Znacznie więcej zapłacą też osoby kierujące po użyciu alkoholu lub innego środka. Muszą liczyć się z mandatem w wysokości 2,5 tys. zł. 

ŁR

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News