FOTONewsWOLSZTYN

Mieszkańcy prześcigali się w pomysłach na najładniejsze świąteczne dekoracje4 min na czytanie

0

Przemęckie sołectwa rywalizowały o wysokie nagrody w konkursie na najładniejsze świąteczne dekoracje. Liczyły się te, które mieszkańcy przygotowali na terenach wiejskich, ale trzeba przyznać, że przydałby się i drugi konkurs, na najstrojniejszą posesję, bo i w tej kategorii konkurencja była duża.

Jak przyznają włodarze gminy, z roku na rok coraz więcej wsi zdobi się na święta Bożego Narodzenia i Sylwestra. Iluminacje przydają im magicznego klimatu i umilają mieszkańcom ten wyjątkowy czas. Wójt chce nagrodzić to zaangażowanie i wysiłki, bo nie można zaprzeczyć, że wiele dekoracji musiało kosztować ich twórców wiele godzin pracy. Można więc powiedzieć, że w sumie inicjatywa jest oddolna, a nagrody z górnej półki.

W konkursie udział mogły wziąć wszystkie wsie. Wystarczyło przygotować błyskotliwe pomysły, a potem je zrealizować i do poniedziałku (20.12.) zgłosić w gminie. Kiedy w Mochach okazały Mikołaj z saniami już stał w centrum wsi, a w Siekowie budowniczy szopki zakończyli już prace stolarskie i pokaźna drewniana szopka czekała tylko na iluminacje, rada sołecka Bucza dopiero zwoływała spotkanie mieszkańców zbierając pomysły i dekoracje. Mieszkańcy Wielenia z dziećmi stroili Plac Pielgrzymów w sobotę (18.12.), a w nagrodę dla wszystkich dzieci, które dzielnie pomagały w dekorowaniu wsi były słodkie upominki. Piękne dekoracje stanęły także przed żłobkiem w Błotnicy. 

Jak się okazało, nie tylko w Wieleniu przy okazji konkursu pojawiły się imprezy towarzyszące. W niedzielę (19.12.) w Siekowie był korowód mikołajkowy i uroczyste odpalenie iluminacji. – Mikołajki troszeczkę spóźnione, ale w okolicach mikołajek imprez było tak dużo, w szkołach, przedszkolach, gminne mikołajki…, że postanowiliśmy poczekać i zrobić dzieciom drugą taką frajdę bliżej świąt – mówi sołtys Siekowa Daniel Gajska. – W niedzielę zorganizowaliśmy więc korowód, a po zmroku zaprosiliśmy mieszkańców na uroczyste odpalenie iluminacji na pierwszej we wsi świątecznej choince. Drzewko stanęło kołon sali wiejskiej dzięki uprzejmości pana leśniczego. Ma ok. 10 m. wysokości, świecą się na nim 3 tysiące lampek, a bombki zrobili sami mieszkańcy – dodaje z dumą. W Sylwestra, niczym w wielkich miastach, będzie się tu można spotkać w Sylwestra z lampką szampana i życzyć sobie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Drzewko jest elementem dekoracji wsi, podobnie jak stroiki przy stawie czy OSP. – Drewno na szopkę zasponsorował nam lokalny tartak, budowaliśmy ją wspólnie, a figury wycinałem osobiście – opowiada Daniel Gajska. 

Odpowiedź wsi na ogłoszony przez gminę konkurs na najładniej przystrojone i oświetlone sołectwo w gminie, jest bardzo duże. Jak powiedziała Patrycja Pabich z Urzędu Gminy w Przemęcie, z 25 sołectw do piątku (17.12.) zgłosiło się 17. Zachętą – poza okupioną pracą, ale jednak dobrą zabawą, były z pewnością niemałe nagrody finansowe – 5 tys. zł za pierwsze miejsce, 3 tys. za drugie i 2 tys. za trzecie. Kto je zgarnie? We wtorek (21.12.) komisja konkursowa obejrzała dokładnie wszystkie dekoracje. Oceniała pomysłowość i wykonie, a zwycięzców poznamy w Sylwestra (31.12.). Dla wszystkich wsi organizatorzy przewidzieli także nagrody za uczestnictwo. 

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w FOTO