NewsWOLSZTYN

Ponad 120 rodzin dostało dziś esemesy, że ich dzieci mają kwarantannę przez całe święta2 min na czytanie

0

Jak poinformował dziś Czytelnik, uczniowie z czterech klas Szkoły Podstawowej nr 3 w Wolsztynie zostali skierowani na kwarantanny z powodu kontaktu z zakażoną Covid-19 nauczycielką. Jako termin kontaktu podano piątek (17.12.) więc uczniowie siódmych i ósmych klas są uziemieni do przyszłego poniedziałku (27.12.) , czyli przez całe święta. – Wszelkie rodzinne plany trzeba zatem zmienić, bo kto zostawi dziecko samo w święta? – pyta.

Czytelnik podkreśla, że to ponad 120 rodzin, a informacja przyszła do nich pięć dni po ostatnim kontakcie z chorą nauczycielką, czyli w zasadzie w połowie kwarantanny. Zasada jest taka, że obowiązuje ona przez 10 dni od kontaktu, ale dopiero od dnia, w którym sanepid ją faktycznie nałoży i trwa do 10 dnia od kontaktu. – To znaczy, że jeśli któryś z dzieciaków się zaraził, to przez te pięć dni chodził i zarażał innych – mówi Czytelnik, ale na razie nie ma oficjalnych informacji, u któregoś z uczniów potwierdzony został Covid.

Tymczasem przypominamy, że od 15 grudnia obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny dla domowników osób zakażonych SARS-CoV-2 przebywających w izolacji. Od dnia uzyskania przez osobę zakażoną pozytywnego wyniku testu, niezależnie od szczepienia lub statusu ozdrowieńca domownicy chorego są muszą się poddać kwarantannie. Nakładana jest ona automatycznie i trwa jeszcze przez 7 dni od dnia, w którym zakończyła się izolacja chorego.

Zaszczepieni domownicy oraz ozdrowieńcy mogą zostać zwolnieni z kwarantanny pod warunkiem uzyskania ujemnego wyniku testu. Test powinien być wykonany po stwierdzeniu zakażenia u osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe. Nie ma jednak przepisu, kto i kiedy powinien zlecić ich wykonanie. Na test można się zapisać TUTAJ https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa-sars-cov-2-w-zwiazku-z-zakazeniem-domownika?fbclid=IwAR063mxfEXIw6XC-Aw8PEBQW-J_eEEWQVtRvwL_PzrnOSxGd6XawlwZFoX0, albo poprosić o zlecenie lekarza rodzinnego lub nocnej opieki lekarskiej.

Zasady kwarantanny domowników, którzy nie są zaszczepieni i nie mają statusu ozdrowieńca nie zmieniły się. Jej skrócenie jest możliwe pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu molekularnego, wykonanego nie wcześniej niż w pierwszym dniu po zakończeniu izolacji osoby chorej zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News