NewsNOWY TOMYŚL

Rok będzie trudny, ale pracowity. Duże zmiany czekają m. in. szkoły2 min na czytanie

0

– Budżet będzie jak zwykle trudny i z kilkumilionowym deficytem, ale mieszczącym się w dopuszczalnych granicach mówi starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński i dodaje, że zarząd jest ciekaw, jak Polski Ład wpłynie w przyszłym roku na dochody powiatu. Spodziewa się i znalazło to swoje odbicie w nowym budżecie, że wpływy z budżetu państwa – z podatków od osób fizycznych i prawnych oraz subwencje, będą niższe.

Choć wśród przyszłorocznych wydatków znalazły się głównie te związane z zapewnieniem funkcjonowania powiatu, to nie oznacza to jednak totalnego zastoju. Na inwestycje drogowe w przyszłym roku powiat planuje wydać ok 2 mln 800 tys. zł, na inwestycje oświatowe ok. 4. mln, a na dofinansowanie modernizacji szpitala kolejne 2 mln 800 tys. Będą to największe przyszłoroczne inwestycje.

Jedną z nich będzie modernizacja i doposażenie szkół ponadpodstawowych, bo powiat stawia na nowoczesne kształcenie zawodowe. Projekt obejmuje Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 oraz Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance. – Realizacja pochłonie w sumie ponad 7 mln zł, z czego ponad 6 mln pochodzić będzie z dofinansowania – podkreśla starosta.

Największe zmiany czekają Zespół Szkół nr 1, gdzie szykuje się przebudowa szkoły z modernizacją warsztatów mechanicznych z zapleczem szatniowo – sanitarnym oraz przebudową sal dydaktycznych przy halach warsztatowych, zakup nowoczesnego wyposażenia warsztatów i spawalni, a także utworzenie i wyposażenie pracowni informatycznej i ekonomicznej w przebudowanej części budynku.

Zespół Szkół nr 2 otrzyma nowy sprzęt, pomoce dydaktyczne i oprogramowanie do teoretycznej i praktycznej nauki zawodów technik mechatronik i technik reklamy, a Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego wyposażenie pracowni i warsztatów szkolnych, w których prowadzone jest kształcenie w zawodach technik rolnik, technik architektury krajobrazu, technik weterynarii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

– Drugim zadaniem będzie kompleksowa przebudowa starej i pięknej miejscowości Brody, gdzie znajduje się gospodarstwo doświadczalne poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego – mówi Andrzej Wilkoński. – Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane ze środków, które zostały nam przyznane z Polskiego Ładu – dodaje, że główne prace w Brodach dotyczyć będą drogi oraz gospodarki wodnej.

– Trzecia z największych inwestycji zaplanowanych na przyszły rok to budowa i rozbudowa Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Kartograficznej. Jak wyjaśnia starosta, obecnie ośrodek dzieli budynek z Rejonem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

EI

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w News